Rektörün 'FETÖ' dergisindeki makalelerini YÖK 'belge' saymadı

Sinop Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın’ın FETÖ'nün bağlantılı bir yayın organı olan ve 3 ayda bir yayımlanan "Yeni Ümit" dergisinde makalelerinin yayımlandığı ortaya çıktı. YÖK ise 'FETÖ/PDY ile irtibatı olduğuna ilişkin ifade edilen başkaca bilgi ve belge bulunmadığı' gerekçesiyle herhangi bir işlem yürütmeye gerek görmedi.

Rektörün'FETÖ' dergisindeki makalelerini YÖK'belge' saymadı

Sinop Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın’ın FETÖ’nün bağlantılı bir yayın organı olan ve 3 ayda bir yayımlanan “Yeni Ümit” dergisinde makalelerinin yayımlandığı ortaya çıktı. YÖK ise ‘FETÖ/PDY ile irtibatı olduğuna ilişkin ifade edilen başkaca bilgi ve belge bulunmadığı’ gerekçesiyle herhangi bir işlem yürütmeye gerek görmedi.

Dalgın’ın 1998 yılında “İslam’da tevbe” adlı makalesinin, derginin 40 ve 41’inci sayılarında yayımlandığı ortaya çıkarken, yine aynı derginin 42 ve 43’üncü sayılarında da “Alternatif Sigorta “adlı makalesinin yer aldığı belirlendi.

Rektör Dalgın’ın son makalesinin 2009 yılında, derginin 85’inci sayısında yayımlanan “Özel günlerinde bayanın namaz ibadeti” başlıklı yazısı oldu.

Halksesi.com’dan Mete Çağdaş’a açıklamada bulunan Sinop Üniversitesi rektörü Nihat Dalgın, dergideki makalelerini doğrularken, “Sonuçta ben bir ilahiyatçıyım ve yayımlanan makaleler benim basılı kitaplarımdan alıntı yapılmış yazılardır.Önceki yayımlanan makalelerimden haberim yok fakat en son yayımlanan ‘Özel günlerinde bayanın namaz ibadeti’ başlıklı makale için benden izin istedilerdi bende bir mahsur görmemiştim.Çünkü önemli ve hassas bir konu idi.Hatta yazımın altına eklenti yapmak kendilerince yorum katmak istediklerini belirttiler ama ben buna müsaade vermemiştim” ifadelerini kullandı.

Sinop Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, FETÖ bağlantısı ile 6 yıl 3 ay hapis cezası alan üniversitenin eski rektörü Prof. Dr. Recep Bircan’ın damadı ve aynı üniversitede müdürlük yapan Hasan Hüseyin Satılmış’ın makam şoförü olan Tuncay Yıldız tarafından Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı’na “FETÖ’cü” diye şikayet edildi. Yıldız ise, verdiği dilekçesinde “ Beni FETÖ’cülükle suçlayan Nihat Dalgın,süreci suiistimal edip FETÖ dergilerinde boy göstermesine rağmen görevinin başındadır. FETÖ dergisi yazarı olan Nihat Dalgın’dan şikayetçiyim” dedi.

Tuncay Yıldız’a, YÖK başkan vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu imzalı verilen cevabi yazısında ise “… Yazdığı belirtilen yazıların 1998 yılında (3) 1999 yılında (1) ve 2009 yılında yine (1) adet olmak üzere sözü geçen dergide yayımlandığı adı geçenin FETÖ/PDY ile irtibatı olduğuna ilişkin ifade edilen başkaca bilgi ve belge bulunmadığı anlaşıldığından Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın hakkında yürütülecek herhangi bir işlem olmadığı sonuç ve kanaatine varıldığı belirtilmiştir” denildi.