Putin'den Erdoğan övgüsü, 'kriz' uyarısı

Rusya lideri Putin Türkiye'yle yapılan S-400 anlaşmasına ilişkin konuştu, ABD'nin İran'la nükleer anlaşmasından çekilmesinin doğuracağı sonuçlar için uyarıda bulundu.

Putin'den Erdoğan övgüsü, 'kriz' uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına karşılık ABD’nin engelleme çabalarına ilişkin “Sayın Erdoğan’a baskı araçlarını kullanarak sonuç elde etmek çok zor. Aksine bu, Erdoğan’ı daha da cesaretlendirecektir” dedi.

Sputnik‘in aktardığına göre, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) konuşan Putin, Türkiye’yle S-400 anlaşmasına ilişkin, “Türkiye, NATO üyesi olarak S-400 sistemleri ile en gelişmiş ve abartmadan söylüyorum sınıfında dünyanın en iyi sistemini almaya karar verdi. Savaş uçağı temini noktasında Türkiye seçim yapma hakkına sahip. Fiyat ve kalite unsurlarını dikkate alarak ulusal çıkarlarını gözetecektir” diye konuştu.

Putin, Türkiye’nin, Rusya’dan alacağı S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili ABD yönetiminden gelen tepkileri değerlendirerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tanıdığım kadarıyla, birisinin kendisine yönelik baskı araçları kullanarak sonuç elde etmesi çok zor. Aksine, bu Sayın Erdoğan’ı daha da cesaretlendirecektir ve ulusal çıkarlarını gözeterek taviz vermeyecektir.” dedi.

DÜNYAYA ‘KRİZ’ UYARISI

Putin, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşma ve daha birçok uluslararası anlaşmadan çekilmesiyle ilgili olarak da, “‘Mevcut kuralların görmezden gelinmesi ve karşılıklı güvenin kaybedilmesi, öngörülemezlik ve büyük değişiklikler türbülansla birleşebilir. Bu faktörlerin kesişmesi, henüz dünyanın karşılaşmadığı bir sistem krizine yol açabilir.” uyarısında bulundu.