Pervin Buldan: Askeri kamuflajı en son Tansu Çiller giymişti

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Erdoğan'ın askeri kamuflaj giymesine göndermede bulunarak "En son askeri kamuflajı kim giymişti biliyor musunuz? Tansu Çiller giymişti." dedi.

Pervin Buldan: Askeri kamuflajı en son Tansu Çiller giymişti

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin  TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Buldan, Türkiye’nin geleceği ve siyaseti açısından 5 Nisan 2015 tarihinin önemli bir kırılma olduğunu söyleyerek, o tarihten bu yana Abdullah Öcalan’dan herhangi bir haber alınamadığını söyledi. Öcalan ile yaptıkları son görüşmeyi anlatan Buldan, “Bırakın gözlemci heyetin İmralı adasına gitmesini, ne yazık ki Dolmabahçe Mutabakatı bile hükümet, AKP iktidarı tarafından yok sayıldı, inkar edildi.” ifadesini kullandı.

“ÖSO YAĞMALIYOR, AKP VE MHP RANT ARIYOR”

Afrin operasyonuna da değinen Buldan, şöyle konuştu:

“HDP olarak başından beri hep ifade ettik, bugün de aynı şeyleri söylüyoruz; Afrin’e başlatılan bir işgal girişimidir. Afrin’de yaşayan insanlar, orada doğup büyüyenler kendi yaşadıkları toprakları, evleri terk etmek zorunda kalmışlardır. Oradan sürgün edilmişlerdir. İlçede, akşam başlatılan sokağa çıkma yasağıyla birlikte Afrinliler’in evleri talan ediliyor, yağmalanıyor. Bu da ÖSO güçleri tarafından gerçekleştiriliyor. Orada insanlar ölüyor, evlerini barklarını terk etmek zorunda kalıyor, ancak AKP hükümeti ve MHP yetkilileri, oradan rant elde etmenin, para kazanmanın yollarını aramaya çalışıyor.”

“ÇİLLER’İN ADI BİLE OKUNMUYOR”

Erdoğan’ın Suriye sınırına ziyareti sırasında askeri kamuflaj giydiğini hatırlatan Buldan, şöyle devam etti:

“En son askeri kamuflajı kim giymişti biliyor musunuz? Tansu Çiller giymişti. Şu anda Tansu Çiller yok. Tansu Çiller şu anda Amerika’da ve Türkiye siyaset tarihinde adı bile okunmuyor. Çünkü Kürtleri inkar, imha üzerinden yapılan politikalar hiçbir iktidara hiçbir şey kazandırmıyor. Sayın Cumhurbaşkanı’na ifade etmek isteriz ki siz de artık son günlerinizi yaşıyorsunuz. Askeri kamuflaj giyen bir ülkenin iktidarında olan bir partinin geleceği nokta, tarihin çöp sepetidir. Bunu da size hatırlatmak isteriz.”

“SONBAHARDA SEÇİM VAR”

2019’da yapılması planlanan seçimin erkene alınacağını bildiklerini ileri süren Buldan, “Kamuoyuna ‘seçimler zamanında yapılacak’ deyip kapılar arkasında seçim tarihi bile belirliyorlar. AKP-MHP koalisyonu 2019’a kadar bekleyebilir mi? Hayır bekleyemez. Bu yılın sonbaharında bu ülkeyi bir seçim bekliyor.” diye konuştu.