Patronlar '100 günlük eylem planı'ndan memnun: Bürokratik sıkıntılara son, projelere doping!

Patronlar tek ses halinde 100 günlük eylem planına dair memnuniyetlerini paylaştılar:

Patronlar '100 günlük eylem planı'ndan memnun: Bürokratik sıkıntılara son, projelere doping!

Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ulaşım, enerji, ekonomi, sanayi, ticaret, sağlık, eğitim, sağlık, tarım, ticaret, teknoloji gibi pek çok başlıkta açıklanan eylem planında patronlara açtıkları alan dikkatleri çekti. Bu jestin ardından patronlar da tek ses halinde ‘eylem planına’ dair memnuniyetlerini paylaştılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ‘100 günlük eylem planını’ kamuoyuna açıklamıştı. Erdoğan, düzenlenen programda Cumhurbaşkanlığı ile 16 Bakanlığın önümüzdeki 100 gün içinde gerçekleştireceği toplam 400 icraatı tanıttı. Patronlar ise eylem planının açıklanmasının hemen ardından art arda memnuniyetlerini dile getirdiler.

BÜROKRATİK SIKINTILARA SON, PROJELERE DOPİNG!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ‘eylem planının, ekonomide yeni bir vizyonun habercisi olduğunu’ ve ‘söz konusu planın bürokratik sıkıntılar sebebiyle yeterli mesafe alınamayan projelere de doping olacağını’ dile getirdi.

Avdagiç, açıklamasında yeni kabineyi “profesyonel kabine” diye tanımlarken şunları söyledi:

“Bu plan, kur-faiz sarmalına itilmek istenen Türkiye’nin kendi geleceğini somut projelerle kuracağını göstermiştir. 400 projenin ve karşılığı olan 46 milyar liranın, bütçeye ek yük getirmeden gerçekleştirilmesini önemli görüyoruz. Bu, Türkiye ekonomisi için de olumlu anlamda dalga etkisi yapacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın mesleki eğitimden sağlık hizmetlerine, İstanbul Finans Merkezi’nden savunma sanayisine kadar geniş bir yelpazede yaptığı vurgular, İTO olarak bizim de öteden beri içinde olduğumuz çalışmalardır. Bu çalışmaları çok önemsiyoruz. Küresel ile yerli ve milli yatırımcıları buluşturacak bir gayretin yansıması olarak görüyoruz.”

YENİ KABİNE İŞ DÜNYASININ ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALDI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise 100 günlük eylem planına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Güçlü Türkiye hedefine ulaşmak adına önemli bir adım olarak gördüğümüz ve ekonomiden yargıya, eğitimden sağlığa birçok alanda köklü reformlar içeren eylem planını memnuniyetle karşılıyoruz. Programda, Türkiye ekonomisinin mevcut yapısal problemlerini çözüme kavuşturarak ticaretimizi geliştirme noktasında ve Türkiye ekonomisinin son çeyrekte yakaladığı güçlü büyüme performansının kalıcı hale getirilmesi anlamında önemli reformlara yer veriliyor. Açıklanan 100 günlük eylem planında, mali disiplinin sürdürülebilir hale getirilmesi, yatırım potansiyelinin artırılması ve istihdam seviyelerinin daha da yukarı taşınması hedefleri için son derece isabetli çözümler yer alıyor. İş dünyası olarak, ticari süreçlerde karşılaştığımız zorluklar noktasında ve işlerimizi daha ileri taşıyarak ülkemize yaptığımız katkıyı artırabilmek için zaman zaman ekonomi yönetimine birtakım öneriler sunuyoruz. Eylem planında, bu önerilerimizin karşılık bulduğunu ve sorunların çözümü için gösterilen değerli çabayı görmek, bizleri memnun etmenin yanı sıra çalışma azmimizi artırarak hedeflerimize daha büyük inançla odaklanmamızı sağlamaktadır. Yeni kabinenin, belirlenen eylem planı çerçevesinde ülkemiz için verimli çalışmalar yürüteceğine inancımız tamdır.”

“BU PLAN TÜRKİYE’Yİ DAHA ÇOK ATEŞLEYECEKTİR”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur ise açıklanan planı

“Plan kamuda tasarrufu öngörürken, ekonomik olarak önceliklerimiz hedeflenmiş. Bu tarz kararlı ve önemli adımlar atıldığı sürece Türkiye’nin sırtı asla yere gelmez. Bu plan Türkiye’yi daha çok ateşleyecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte çağın hızına ayak uydurabilecek, sorunları ve çözümleri tek elde toparlayarak çözüme odaklanan bir yapı beklentimiz var. Bu bağlamda iş dünyası olarak hızlı karar verebilen ve aynı hızda uygulamaları gerçekleştirebilen bir sistem bizlerin en büyük beklentisi. Zira çağımız hız çağı… Her alanda ihtiyaçlarımız çok hızlı değişiyor ve gelişiyor. Bu bağlamdan baktığımızda, Başkan Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı’nı irdelediğimizde, temel ihtiyaçlarımıza değinen, sorunlarımıza parmak basan, mevcudun daha da ileriye taşınmasını hedefleyen bir eylem planını görebilmekteyiz. Bunların yanı sıra sosyal devleti önceleyen, ekonomik beklentilerimizi içeren, savunma sanayimizi daha da güçlendirerek Türkiye’nin inşasına önem veren bir eylem planı olmuş diyebiliriz. Bu tarz kararlı ve önemli adımlar atıldığı sürece biz inanıyoruz ki, Türkiye’nin sırtı asla yere gelmeyecektir. Bu eylem planı Türkiye’yi daha çok ateşleyecektir. 400 proje açıklandı ama bunun bini bulduğu belirtiliyor. 100 gün içinde bütün bunları hayata geçirebilmek kararlılık ve azmi gerektirir. Her alanda hızlı ve süratli olmalıyız. İnşallah bu planda yer alan unsurları biran önce gerçekleştirerek arzu ettiğimiz hedeflerimize bir an önce varırız. Vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde değerlendirdi

“EKONOMİNİN TEK ELDE TOPLANMASINI DOĞRU BULUYORUZ”

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, planın özellikle inşaat sektörü tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandığını dile getirdi. Yenigün’ün değerlendirmeleri şöyle:

“Yeni dönemde ekonominin tek elde toplanmasını doğru buluyor, açıklanan projelerin, özellikle uzun yıllardır hayata geçirilmesi beklenen ekonomik önlemlerin, hızla yürürlüğe girecek olması inancını taşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından inşaat sektörüne ilişkin açıklanan proje ve icraatların ise sektörümüzün içinden geçtiği durgunluk sürecinden çıkışını hızlandırarak ekonomimiz için ivme yaratmasını temenni ediyoruz. Sırada, Türkiye ekonomisini orta ve uzun vadede atağa kaldıracak yapısal reformların olduğu inancımızı da bu vesileyle tekrar ifade ediyoruz.”