Patronlar utanmadı: Halkı 'dayanışma'ya çağırdılar

Patron örgütleri yaptıkları ortak açıklamayla, ekonominin içinde bulunduğu zorluklar için halktan 'dayanışma' beklerken, iktidara da ABD ve AB ile ilişkilerin iyileştirilmesi için çağrıda bulundu.

Patronlar utanmadı: Halkı 'dayanışma'ya çağırdılar

Döviz kurunda yaşanan büyük dalgalanmalar, enflasyon rakamları ve devasa rakamlara ulaşan cari açık gibi göstergelerle alarm zilleri çalan Türkiye ekonomisinin son durumuna ilişkin patron örgütleri TOBB ve TÜSİAD’dan ortak açıklama geldi.

İki kuruluşun gerçekleştirdiği istişareler sonrası ekonomik duruma ilişkin görüşlerin aktarıldığı açıklamada, Hükümet’in açıkladığı ‘yeni ekonomik model’e destek olunacağı belirtildi. Açıklamada yaşanan finansal zorluklar için “milletimizle dayanışma içinde olacağız” ifadeleri kullanılarak krizin acı reçetesini emekçilere ödetme isteğinin yansıtılması da dikkatlerden kaçmadı.

Açıklamalarında Hükümet’ten bir dizi talepte de bulunan patronlar, ‘tasarruf’ tedbirlerinin bir an önce açıklanması, ABD ile gerginliklerin giderilmesi ve AB ile ilişkilerin de yeniden yoluna koyulmasını istedi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hükümetin açıkladığı ekonomik programın hedefleri ve alınmakta olan önlemlerin başarısı için iş dünyası azimle destek olmaya kararlıdır.

Son dönemde karşılaştığımız finansal zorlukları milletimizle dayanışma içinde aşacağız.

Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır ve bu süreçte reel sektörümüzün üretim ve istihdam kapasitesinin korunması son derece büyük önem arz etmektedir.

Ülkemiz ekonomisinde gerek küresel gelişmeler, gerekse iç dinamiklerimiz nedeniyle hassas bir dönem içerisindeyiz.

Bu durumun reel ekonomi üzerinde kalıcı bir etkiye neden olmaması için gerekli tedbirlerin gecikmeden alınması ve şu adımların atılması gerektiğine inanıyoruz:

Merkez Bankası’nın dün sabah likidite yönetimi için attığı olumlu adımların yanısıra, kurun istikrara kavuşması için daha sıkı bir para politikasına geçilmesi,

Sıkı para politikasını destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının en kısa sürede açıklanması,

Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için güven verici somut bir yol haritasının bir an önce hazırlanması,

En önemli ekonomik partnerimiz olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması,

ABD ve Türkiye’nin mevcut sorunların stratejik ortaklık çerçevesinde diplomasi yoluyla ve ivedilikle çözülmesi için çaba göstermeye devam etmesi.

İş dünyası olarak, gerekli önlemlerin uygulanmasıyla, ekonomimizin yeniden dengelenerek sürdürülebilir büyüme sürecine süratle döneceğine inancımız tamdır.