'Padişah bozuntusu' vekillik düşürecek!

HDP'li vekil Ahmet Yıldırım, Erdoğan'a "Saray'daki padişah bozuntusu" dediği için vekilliği düşürülecek.

'Padişah bozuntusu' vekillik düşürecek!

HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım’ın ‘Erdoğan’a hakaret’ten aldığı ceza onanırken, hakkında hazırlanan tezkerenin Meclis’te okunmasıyla ilk kez muhalif bir vekilin ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten vekilliği düşmüş olacak.

Yıldırım hakkında “Saraydaki padişah bozuntusu” dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla Muş 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 1 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti. Söz konusu cezanın ertelenmesi ya da para cezasına çevrilmesi talebi de kabul edilmemişti. Mahkeme suçlamaya konu olayda kasıt olduğu için Türk Ceza Yasası’nda “belli hakların kullanmaktan yoksun bırakılma” hükmünü de uygulamıştı. Bu kapsamda mahkeme Yıldırım’ın “sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; TBMM üyeliğinden veya devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten” ve “vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan yoksun bırakılmasına” karar vermişti.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı‘nın haberine göre, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle aldığı 1 yıl 2 ay hapis cezası, istinaf mahkemesinde de onanarak kesinleşti. Yıldırım hakkında hazırlanan Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda okunursa ilk kez “Cumhurbaşkanına hakaret suçu” nedeniyle muhalefetten bir kişinin milletvekilliği düşmüş olacak. Cumhurbaşkanının aynı zamanda AKP Genel Başkanı da olması ve TBMM’de başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, pek çok muhalefet vekili hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla dava açılması tartışmalarını beraberinde getirecek.

ÇOK SAYIDA SİYASİ AYNI DURUMDA

Yıldırım hakkındaki verilen ceza nedeniyle vekilliğinin düşmesi halinde, benzer durumda bulunan onlarca vekil içinde aynı sürecin yaşanma ihtimali gündeme gelecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dahil, dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından CHP ve HDP’li milletvekilleri hakkında hakaret suçlaması yöneltilen 201 dosya bulunuyor.