Otobüs firmalarına düzenleme: Yolcular e-devlet üzerinden kayıt altına alacak!

Bakanlığın yeni düzenlemeleriyle, tüm otobüs işletmelerine, taşıdığı yolcuları e-devlet üzerinde kurulan sisteme kaydetme zorunluğu getiriliyor.

Otobüs firmalarına düzenleme: Yolcular e-devlet üzerinden kayıt altına alacak!

Ulaştırma Bakanlığı, Araç Takip Sistemi’ni (ATS) devreye sokuyor.

Düzenlemeye göre, Türkiye genelindeki 17 yolcu kapasitesinin üzerindeki tüm otobüs ve minibüslere takip cihazı takılacak. Otobüslerin güzergahları ve yerleri anlık olarak takip edilebilecek. Diğer yandan otobüs firmaları yolcularının bilgilerini sisteme e-devlet üzerinden kaydedecek.

Yeni Şafak’tan Ahmet Fatih Erturan’ın haberine göre; Bakanlık, 1 Ocak 2019’da devreye almayı planladığı Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ni (U-ETDS) 2 ay öne çekerek Kasım’da başlatıyor. Türkiye genelinde yapılan toplantılarla yeni sisteme ilişkin yolcu ve turist taşıyan işletmeler bilgilendirildi.

YÜKLER DE KAYIT ALTINA ALINACAK

Düzenleme ile, otobüs işletmeleri taşıdıkları yolcuların kimlik numaraları ile isimleri ve yükleri e-devlet üzerinden kayıt altına alacak. Otobüste ismi sisteme işlenmemiş yolcular veya otobüsteki yolcunun ismi sistemdeki kişiyle eşleşmediği durumlarda ve sisteme işlenen yolcudan fazlası olduğu durumlarda işletmelere ağır cezalar kesilecek.

Öte yandan yeni sistemle birlikte başkasının yerine de bilet alma ve yol üstünde yolcu toplama devri bitiyor. Buna göre, otobüs şirketleri başkası adına ikinci bir şahsa bilet satamazken güzergah üzerindeki bilet satış yerleri dışında da yolcu alamayacak.