'Nükleere hayır' diyen Sinoplulara polis müdahalesi

Sinop Valilik binası önünde toplanan yurttaşlara burada çevik kuvvet polisleri biber gazlı müdahalede bulundu.

'Nükleere hayır' diyen Sinoplulara polis müdahalesi

Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli toplantı salonunda yapılacak ÇED Halkın Katılım Toplantısı’na Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül ve yurttaşlar ‘salon dolu’ denilerek alınmadı.

Sinop İnceburun’da, Türkiye’nin ikinci nükleer santral projesi planlanıyor. Ormanlık arazi üzerine inşa edilmek istenen santral için geçen haftalarda harekete geçildi. Bölge sakinleri Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlayan proje için şimdiden 400 binden fazla ağaç kesildiğini söylüyor. Bugün yapılan ve yarım saat süren ÇED toplantısına katılmak isteyen bölge halkı salonun dolu olduğu gerekçesiyle içeri alınmadı.

Sabahın erken saatlerinde toplantıya katılmak üzere yola çıkan yurttaşlar oluşturulan polis kontrol noktalarından 3 kez GBT sorgulaması yapılarak geçirildi. Toplantının yapılacağı alana gelen Sinopluları polis ve TOMA karşıladı.

Toplantının yapılacağı salona Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Orhan Sarıbal ve yurttaşlar ‘salon dolu’ denilerek alınmadı. Yurttaşlar polis barikatının arkasında bekledi.

“BU CENNETİN YERİNE CEHENNEMİ YERLEŞTİRMENİN ANLAMI YOK”

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül “Beni de içeri almadılar. Ben bu kentin belediye başkanıyım. İçeri alınmayan bütün insanlara ben kefilim. Ne olurdu bu insanları içeri alsalardı. Niye korkuyoruz konuşmaktan. Yapılan bu toplantı sadece göstermelik bir şeydir. Bu cennetin yerine cehennemi yerleştirmenin anlamı yok. Yazıktır.

“Sinop Çernobil olmayacak”, “Nükleere inat yaşasın hayat” sloganlarıyla toplantı salonunun dışında bekleyen yurttaşlar, nükleer santralin Sinop için bir felaket anlamına geldiğini vurguladı.

Kısa süren toplantının ardından içeri alınmayan Sinoplular, Sinop Valiliği’ne doğru yürüyüşe geçti. Valilik binası önünde toplanan yurttaşlara burada çevik kuvvet polisleri biber gazlı müdahalede bulundu. Çok sayıda yurttaş biber gazından etkilendi.