Nasrallah: ABD'den yardım istemek Lübnan ordusuna hakarettir

Geçtiğimiz gün Al-Manar kanalında konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Lübnan ordusunun yaklaşan Ras Ba’albek taarruzu da dahil olmak üzere çeşitli gündemlere değindi.

Nasrallah: ABD'den yardım istemek Lübnan ordusuna hakarettir

Geçtiğimiz gün Al-Manar kanalında konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Lübnan ordusunun yaklaşan Ras Ba’albek taarruzu da dahil olmak üzere çeşitli gündemlere değindi.

El-Kaide bağlantılı Hey’et Tahrir’uş Şam tarafından serbest bırakılarak evlerine dönen 5 Hizbullah savaşçısının ailelerini kutlayarak konuşmasına başlayan Nasrallah, Suriye-Lübnan sınırındaki Arsel bölgesinde geçtiğimiz haftaki çatışmalarda hayatını kaybeden 27 Hizbullah savaşçısını andı.

Suriye’nin çöl bölgesindeki savaşta IŞİD’e esir düşen bir veya iki Hizbullah esirinin daha olduğunu belirten Nasrallah, bunların durumlarının da takipçisi olduklarını söyledi.

Suriye ordu komutanlığının esir takasında ve Arsel yamaçlarındaki savaşın anlaşmayla çözüme kavuşturulmasında her tülü kolaylığı sağladığını belirten Nasrullah, başta Beşşar Esad olmak üzere Suriyeli yetkililere teşekkür etti.

 Yakın Doğu Haber’de yer alan habere göre, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Birleşmiş Milletlerin Arsel’in kurtarılması operasyonunda hiçbir rolünün olmadığını, Lübnan Emniyet Müdürlüğü ile Suriye hükümetinin anlaşmanın uygulanmasında garantör olduğunu belirtti.

 Nasrallah, ”Suriye hükümeti her zaman anlaşma çerçevesinde militanların kararlaştırılan bölgelere tahliye edilmesi konusundaki taahhüdüne bağlı kaldı” ifadelerini kullandı.

Lübnan’daki Suriyeli mülteciler konusuna da değinen Nasrallah, ”Lübnan hükümetiyle Suriye hükümeti bu konuda tam bir koordinasyon içerisinde bulunuyor. Lübnanlı yetkililerden mülteciler meselesine siyasi ya da mali bir mesele olarak bakmamalarını istiyorum, çünkü bu insani bir meseledir” dedi.

Esir takası konusundaki kolaylaştırıcı tutumundan dolayı Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun’a da teşekkür eden Nasrallah, Lübnan hükümetinin de bu konuda sorumlu davrandığını ve bunun da Arsel yamaçlarındaki zaferin tamamlanmasını sağladığını söyledi.

”Arsel yamaçlarında terörizme karşı kazanılan zafer, İran’ın cömertçe yardımları sayesinde oldu” diyen Nasrallah, Nusra’dan temizlenen Arsel yamaçlarında operasyonun sona erdiğini belirti ve bölgede bulunan Hizbullah güçlerinin burayı Lübnan ordusuna teslim etmeye hazır olduğunu söyledi.

 Nasrallah, IŞİD’in Lübnan topraklarındaki varlığıyla ilgili olarak da ”IŞİD geniş bir bölgeyi elinde bulunduruyor. Bu bölgelerin bir kısmı Lübnan, bir kısmı da Suriye topraklarında bulunuyor. IŞİD’in işgal altında tuttuğu toprakların tamamı 296 kilometrekaredir. Bunun 141 kilometrekaresi Lübnan, 155 kilometrekaresi ise Suriye topraklarındadır” dedi.

Konuşmasında Lübnan’daki iç gelişmelere de değinen Nasrallah, ”Lübnan’ın iç sorunları askeri kurumlarla değil, siyasi kurumlarla ilgilidir. Biz savaşa gidiyoruz, Lübnan topraklarındaki Lübnan ordusu da mücadele edecek ve biz de onların hizmetinde olacağız. Lübnan ordusuyla sorun yok. Sorun, Lübnan ordusunun Nusra ile savaşa girmesine engel olan siyasi kararlarda. Biz, Lübnan ordusunun en hızlı ve en az bedelle terörizme karşı zafer kazanmasını istiyoruz. IŞİD’e karşı Suriye cephesi açık olacak, Suriye ordusu ve Hizbullah en uzun cepheye sahip. Diğer bölgelerin IŞİD’den kurtarılması hem Lübnan’ın hem de Suriye’nin yararınadır.” dedi.

Ras Baalbek ve el-Kaa yamaçlarını işgali altında tutan IŞİD’le mücadeleye değinen Nasrallah sözlerini şöyle sürdürdü: ”Ras Baalbek ve el-Kaa yamaçlarıyla diğer bölgelerin kurtarılması operasyonu Lübnan ordusu tarafından yapılmalıdır. Lübnan’daki resmi çevreler, Lübnan ordusunun bu adımı atmasına karar verdiler, bu harika bir durum. Lübnan ordusu bu operasyonu yapabilecek güçtedir. Gerekli silaha, teçhizata ve imkanlara sahiptir ve başka birinin yardımına da ihtiyacı yoktur. Bu konuda Amerika’dan yardım istemek Lübnan ordusuna hakarettir.”

 Hizbullah lideri, konuşmasının sonunda Hizbullah’ın Kuveyt’te örgütlendiğine dair haberlere de değindi ve bu tür iddiaların arkasında Hizbullah ile Kuveyt’in ilişkilerini bozmayı hedefleyenlerin bulunduğunu söyledi.

 Kuveyt’in güvenliğine önem verdiklerini ve bu tür suçlamaların asılsızlığını ispat etmek için Kuveyt’le müzakere yapmaya hazır olduklarını belirten Nasrallah, ”Hizbullah’ın Kuveyt’te hiçbir örgütü veya şahsı yoktur, Hizbullah’ın Kuveyt’te hiçbir silahı yoktur, Hizbullah, Kuveyt’e hiçbir şekilde silah göndermemiştir” dedi.