Nagehan Alçı'nın Atatürk'le ilgili yazısı tepkiler sonrası değişti

AKP'li yazar Nagehan Alçı'nın bugün yayımlanan yazısında "Atatürk'ün kadınları eve ait gördüğü"nü öne sürdüğü bölümleri gün içinde değiştirildi.

Nagehan Alçı'nın Atatürk'le ilgili yazısı tepkiler sonrası değişti

Habertürk‘ün AKP’li yazarı Nagehan Alçı bugün yayımlanan yazısındaki, “Atatürk’ün kadınları eve ait gördüğü”nü öne sürdüğü bölümleri gün içinde değiştirildi.

“80 yılın ardından başka bir Atatürk” başlıklı bir yazı kaleme alan Alçı, yazısında Yazar İpek Çalışlar’ın “Atatürk” kitabından yola çıkarak, Atatürk’ün hayatına dair bazı satırlar yazdı.

Alçı, “Atatürk’ün özel hayatı” ara başlığı altında şu sözleri kullandı:

“Atatürk düşünce olarak kadınların toplumda erkeklerle eşit yeri olmasına yürekten inanan bir siyasi liderdi. Bu yönüyle gerçekten tam bir ilericiydi. Fakat kişisel hayatında kadınlardan bir erkek olarak sürekli hizmet bekleyen ve kadınlarını eve ait gören maço bir erkekti.

Bunu siyasete girmek istediğinde Latife Hanım’a verdiği cevapta da görüyoruz. Şöyle diyor Paşa: “Ben kadınların meclise girmelerinden yanayım. Ama karımın mecliste olmasından yana değilim. Bana rahatı ancak sevgili karım verebilir.” (İsmet Bozdağ’ın Atatürk ve Latife Hanım kitabından)”

YAZIYI DEĞİŞTİRDİ

Ancak, gelen tepkilerin ardından, Alçı’nın Atatürk’ün maço olduğunu iddia ettiği kısım yazıdan çıkarıldı. Alçı’nın yazısı şu şekli dönüştü:

“Atatürk düşünce olarak kadınların toplumda erkeklerle eşit yeri olmasına yürekten inanan bir siyasi liderdi. Bu yönüyle gerçekten tam bir ilericiydi. Kadınların kişisel hayatındaki yerine ilişkin ipucunu siyasete girmek istediğinde Latife Hanım’a verdiği cevapta görüyoruz. Şöyle diyor Paşa: “Ben kadınların meclise girmelerinden yanayım. Ama karımın mecliste olmasından yana değilim. Bana rahatı ancak sevgili karım verebilir.” (İsmet Bozdağ’ın Atatürk ve Latife Hanım kitabından)”

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this