MSGSÜ'ye AKP zorbalığı: Binayı boşaltın yoksa elektriğinizi suyunu keseriz!

Beşiktaş’taki MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı binası, bitişiğinde bulunan Başbakanlık Ofisi'nin genişletilerel Cumhurbaşkanlığı ofisine dönüştürülmesi için kapatılmak isteniyor.

MSGSÜ'ye AKP zorbalığı: Binayı boşaltın yoksa elektriğinizi suyunu keseriz!

İstanbul Beşiktaş’ta, Dolmabahçe Sarayı müştemilatındaki Baltacılar Dairesi’nde 32 yıldır hizmet veren 136 yıllık Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı binası AKP’nin keyfi kararıyla kapatılıyor.

Müzik bölümleri ve tiyatro, opera, bale gibi sahne sanatları bölümlerinin yer aldığı binanın Pazartesi gününe kadar boşaltılması için üniversite rektörlüğüne tebligat gönderildiği belirtiliyor. Ayrıca Beşiktaş Kaymakamlığı’na da binanın boşaltılmaması durumunda; Salı günü binanın elektrik ve suyunun kesilmesi ve polis eşliğinde tahliye işlemlerinin başlatılması için talimat gittiği öğrenildi.

Skandal kararla ilgili olarak MSGSÜ Rektörlüğü’nden açıklama geldi. Açıklamada İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın tahliye edilmesinin kabul edilemeyeceği, bu işlemin anayasaya aykırı olduğu ve konu ile ilgili sürecin başlatıldığı bildirildi.

Açıklama şöyle:

“Değerli Öğretim Üyesi, Sevgili Öğrencimiz,

Üniversitemize bağlı İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın, T.B.M.M. Başkanlık Divanı kararına binaen, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığı’na bağlı Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı’nın 05/07/2017 tarih, 61534870-756.01-107711 sayılı tahsis Protokolü’nün (18/10/1984 tarih ve 33 sayılı Protokol), iptaline ilişkin yazı ile tahliye edilmesi kararı tebliğ edilmiştir.

Doğal olarak, hukuka aykırı bir şekilde alınan bu karar ile ve üstelik herhangi bir yer gösterilmeden, nereye ve nasıl olacağı meçhul bir şekilde, Meclis Genel Sekreteri başta olmak üzere, Müzecilik Tanıtım Daire Başkanlığı ve kimi diğer bürokratların keyfi projelerinin uygulanması adına, İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın tahliye edilmesi kabul edilebilecek bir şey değildir.

Bu süreç zarfında, hukuka aykırı alınan bu karara karşı, ivedilikle sorun Devlet’in en üst kademeleri ile paylaşılmış ve idari süreç başlatılmıştır.

Ancak, yargı sürecinin devam etmesine ve hakkımızda açılmış herhangi bir tahliye davası kararı mevcut olmamasına rağmen, T.C. BEŞİKTAŞ KAYMAKAMLIĞI 12/06/2018 tarih ve 25266420-215.02-E.2711 sayılı yazı ile Konservatuvar’ımızın 26/06/2018 Salı günü saat 13:30’da tahliyesinin yapılacağını tebliğ etmiştir. Bu tebligat üzerine ivedilikle, Üniversitemiz tarafından idari mahkemede yeni bir hukuki süreç başlatmıştır.

6 yaşından 25 yaşına kadar, ilköğretimden yüksek öğretime dek, eğitim gören ve gerek ulusal gerekse uluslararası yarışmalarda sayısız başarılara sahip, Ülkemiz ve Üniversitemizin göz bebeği olan 1400 öğrencimizin, öğretim elemanlarının ve konservatuvar çalışanlarının, sokağa atılması ve söz konusu binanın boşaltması, eğitim ve öğretimin sağlıklı bir şekilde yürütülebileceği yeni bir yerleşke gösterilmeden asla kabul edilemez. Böylesi bir işleme tevessül edenler açıkça Anayasa’nın 42’nci Maddesi’ni ihlal etmiş olurlar.

Üniversitemizin tüm kademelerinde görev yapan yöneticilerin ve öğretim üyelerimizin, öğrencilerimizden ve onların geleceklerinden sorumlu olduğu ve bu hususta geri adım atmanın asla söz konusu olamayacağı açık ve nettir.

Üniversitemiz Senatosu’nun, İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda 26 Haziran 2018 Salı günü saat 12:00’de yapacağı toplantının ardından, tüm öğrenci ve öğretim üyelerimize konu ve gelişmeler hakkında, Üniversitemiz İstanbul Devlet Konservatuvarı Yerleşkesi’nde bilgi verilecektir.

Saygı ve sevgilerimizle,

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ “