'MİT ve EYP ajanları birbirine silah çekti'

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan bir yüzbaşıyla ilgili olarak Yunan basınınında çarpıcı bir iddia yer aldı.

'MİT ve EYP ajanları birbirine silah çekti'

Yunanistan basını, Türk (MİT) ve Yunan (EYP) ajanları arasında 15 Temmuz’un ardından Yunanistan’a kaçan firari yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı yüzünden çıkan, büyümesi son anda önlenen ve karşılıklı olarak silahların çekildiği bir olay yaşandığını iddia etti.

Sputnik‘te yer alan habere göre, ülkede haftalık olarak yayımlanan Proto Thema gazetesi, Atina’ya gelen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ajanlarının, 2. Derecedeki İltica Komisyonu’nun iltica talebini kabul etmesiyle polis karakolu nezarethanesinden 29 Aralık’ta serbest bırakılan Özkaynakçı’yı bulmak, Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) ajanlarının ise askeri korumak için seferber olduklarını öne sürdü.

Gazete “MİT ve EYP ajanları bir defasında yüz yüze geldiler. Silahlar bile çekildi. Tansiyon, daha soğukkanlı olanların müdahalesi sayesinde düştü” diye yazdı.

Ancak söz konusu iddiaları doğrulatamadığını da yazan gazete, Özkaynakçı’nın 8 Ocak’ta iltica hakkının geçici olarak durdurulmasında Türk ve Yunan ajanlar arasında yaşanan olayların etkili olduğunu da öne sürdü.