Milli Eğitim Bakanı: Eğitimde kaliteden bahsediliyorsa AKP'nin başarısıdır

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, tel tel dökülen piyasacı, niteliksiz ve gerici eğitim sistemi ile ilgili partilerin seçim beyannamelerinde yer alan eleştiri ve vaatleri AKP'ye yontmayı başardı.

Milli Eğitim Bakanı: Eğitimde kaliteden bahsediliyorsa AKP'nin başarısıdır

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Anadolu Ajansı’na yaptığı değerlendirmede partilerin seçim beyannamelerine ilişkin konuşurken, “AKP’nin başarısı”na pay çıkarmayı başardı.

Muhalefet partilerinin beyannamelerinde eğitimin kalitesinin artırılmasında bahsedildiğine dikkat çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

“20 yıl önceki seçim kampanyalarının hiçbirinde ‘eğitimin kalitesini artıracağız’ diye bir cümle duydunuz mu? Okul, öğretmen yok ki kaliteyi artırsın. Kaliteden bahsedebilmek için altyapının mutlaka tamamlanmış olması lazım. ‘Bu iktidar ne yaptı’ denirse, eğitimin altyapısını tamamladı ki herkes artık ‘ben okul istiyorum mahalleme, ilçeme’ demiyor. Dedikleri tek şey eğitimin kalitesi. Altyapıyı tamamlamadan eğitimin kalitesinden bahsetmek mümkün değil. Her parti beyannamesinde kaliteli eğitimden bahsediyor. Eğer muhalefet bu noktaya gelmişse bu AK Parti’nin büyük başarısı. Eğitimin kalitesini artırmak için altyapının tamamlanması lazımdı. Bu kendiliğinden olmaz. Kaynak ayırmanız lazım. Önce kaynak üreteceksiniz. Ürettiğiniz kaynağı eğitime ayıracaksınız. Hatta diğer ülkelerin gerisinde kaldığınız için diğer ülkelerden daha fazla ayırmanız lazım. Biz okuma yazma oranında, okullaşmada, kızların okullaşmasında 80 yılda yapılanın kat kat fazlasını yaptık. Bu hükümet döneminde, 16 yıllık dönemde en büyük reformlar eğitimde yapıldı.”