Milletvekillerine önemli 'maaş' kararı

Anayasa Mahkemesi, 4’e karşı 11 oyla, Meclis’ten geçici olarak çıkarılma cezası alan milletvekillerinin maaş ve yolluklarında kesinti yapılmasına dair kararı iptal etti.

Milletvekillerine önemli 'maaş' kararı

Anayasa Mahkemesi, 4’e karşı 11 oy çoğunluğula, Meclis’ten geçici olarak çıkarılma cezası alan milletvekillerinin maaş ve yolluklarında kesinti yapılmasına dair kararı iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, Meclis’te kınama veya geçici çıkarma cezası alan milletvekiline para cezası verilmesini öngören İç tüzük değişikliğini iptal etti. Buna göre disiplin cezası alan vekillerin maaşından ve yolluklarından kesinti yapılamayacak.

TBMM iç tüzüğünde geçen yıl değişiklik yapılmıştı. Disiplin cezalarına para cezası da eklendi. Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezasına çarptırılan ya da kınama cezası alan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisi kesilmeye başlandı.

AYM CEZALARI İPTAL ETTİ

CHP, “disiplin cezalarında savunma, özür dileme ve kesinti” şeklinde değiştirilen İçtüzük hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Başvuruyu esastan görüşen yüksek mahkeme kararını verdi. 4’e karşı 11 oyla alınan kararla, Meclis ’ten geçici olarak çıkarılma cezasına çarptırılan milletvekillerinin maaş ve yolluklarında kesinti yapılmasına dair hüküm iptal edildi.

Habertürk’te yer alan habere göre kararın gerekçesinde, yasama sorumsuzluğuna vurgu yapıldı. Ayrıca “bir fiile iki ceza olmaz” kuralına dikkat çekildi, yani uzaklaştırma ve maaş kesintisi cezalarının birlikte verilemeyeceği yasa yapanlara hatırlatıldı.

AYLIK KESME CEZASI VERİLMEYECEK

İptal kararının Resmi Gazete’te yayımlanmasının ardından, disiplin cezasına çarptırılan milletvekillerine ayrıca aylık kesme cezası verilemeyecek. Para cezası daha çok HDP’li vekiller için uygulanmıştı. Meclis Genel Kurulu’nda “Kürdistan” diyen eski Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir para cezasına çarptırılan ilk isim olmuştu.