Metro patronu Galip Öztürk'e yargıdan 'müjde'

Metro Turizm’in patronu Galip Öztürk ile ilgili verilen mahkûmiyet kararı sonrası yapılan itiraz başvurusu kabul edildi. Mahkeme, yargılamanın yenilenmesine karar verirken, infazın da durdurulmasına karar verildi. 

Metro patronu Galip Öztürk'e yargıdan 'müjde'

Metro Turizm’in AKP’li patronu Galip Öztürk ile ilgili ‘tehdit’, ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçundan verilen ve onanan 7 yıl 1 ay hapis cezası ve hakkındaki yakalama kararı durduruldu.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında, Öztürk ve beraberindekilerin hüküm giydiği dosyada soruşturmayı, hakkında yakalama kararı bulunan eski savcı Muammer Akkaş yürütmüştü.

Hürriyet‘in haberine göre Mahkeme, Necmi Hatipoğlu, Galip Öztürk, Sevgi Mert, Galip Öztürk ve Gürkan Yamandağ adına yapılan, ‘yargılamanın yenilenmesi’ talebini kabul ederek, infazın durdurulmasına karar verdi.

7 YIL 3 AY HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Anılan dosyada Öztürk,’tehdit’ suçundan 4 yıl 2 ay, örgüt kurmak ve yönetmek suçundan da 2 yıl 1 ay hapis cezası almıştı. Anılan cezayı Yargıtay onamıştı. Onama kararı sonrası Öztürk hakkında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Galip Öztürk’ün avukatı Tuncay Çaltekin, karara ilişkin yaptığı değerlendirmede “FETÖ üyesi Muammer Akkaş tarafından yazılan, her ne kadar iddianame olarak adlandırılsa da iftiraname olduğunu bir çok kez dile getirdiğimiz haksız, hukuksuz belgeye istinaden verilen mahkûmiyet kararı ile ilgili olarak yargılamanın yenilenmesine karar verilmiş ve kararın infazı durduruldu” dedi.

“BİR ZAFER DAHA” DEDİ

Galip Öztürk karar sonrası kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “FETÖ/PDY’ye karşı bir zafer daha elde ettik. FETÖ/PDY üyesi Muammer Akkaş tarafından hazırlanan iddianame sonucu verilen kararla ilgili İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılamanın yenilenmesine ve infazın durdurulmasına karar verilmiştir.” ifadeleriyle sevincini paylaştı.