Meteoroloji'den yeni 'tropik fırtına' açıklaması

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye'nin kıyı Ege kısımları ile Marmara'nın batısında etkili olması beklenen tropik fırtınanın anlık olarak takip edildiğini belirterek, fırtınanın yön değiştirdiğini açıkladı.

Meteoroloji'den yeni 'tropik fırtına' açıklaması

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye’nin kıyı Ege kısımları ile Marmara’nın batısında etkili olması beklenen tropik fırtınanın anlık olarak takip edildiğini belirterek, fırtınanın yön değiştirdiğini açıkladı.

Açıklamada, Türkiye’nin batı kıyılarına gelmesi beklenen Orta Akdeniz’de oluşan tropik fırtınanın hareket yönünün değiştiği ve Mora Yarımadası’ndan Ege Denizi üzerine kadar gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesinin tahmin edildiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de beklenilen rüzgarın şiddeti ve yağış miktarının bir miktar azalmasının öngörüldüğünü kaydettiği yazılı açıklama şöyle:

“Muğla, Aydın, İzmir ve Balıkesir’in batı kıyı ilçeleri, Çanakkale ve Edirne’de pazar günü rüzgar hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının ise metrekareye 50-75 kg civarında gerçekleşeceği, ancak Ege Denizi’nde açıklarda rüzgar hızının 100 km/saat ve üzerinde eseceği, yağışın ise metrekareye 100 kg üzerinde meydana geleceği tahmin ediliyor. Bu tür fırtınaların, yön ve şiddeti değişebildiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz tarafından anlık olarak takip edilmektedir. Özellikle çiftçilerimize, denizcilerimize, balıkçılarımız ve bölgedeki vatandaşlarımız ile yetkililere; yaptığımız uyarıları takip etmelerini, dikkatli ve tedbiri elden bırakmamalarını öneriyoruz.”