Meteoroloji, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne arsa hibe etmiş

Hava olaylarını incelemekle sorumlu ‘bilimsel kuruluş’ Meteoroloji Genel Müdürlüğü, arsasını Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne ‘hibe’ etti.

Meteoroloji, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne arsa hibe etmiş

Hava olaylarını incelemekle sorumlu ‘bilimsel kuruluş’ Meteoroloji Genel Müdürlüğü, arsasını Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne ‘hibe’ etti. 37 arsasını çeşitli kurumlara dağıtan müdürlüğün, dokuz arsanın devrine ilişkin gerekli izinleri almadığı ortaya çıktı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; dini eğitim için tüm kamuyu seferber eden AKP, “meteoroloji”nin imkânlarını da bu ‘hedefi’ için kullanmaya başladı. Gökyüzündeki hava olaylarını incelemek, bilimsel hesaplamaları yapmak ve gelecek dönemin hava olaylarına ilişkin tahminlerde bulunmakla sorumlu Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün elindeki arsalar, ‘din öğretimi’ için alınıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 2017 yılındaki icraatlarına dönük hazırlanan Sayıştay Denetim Raporu, kurumun bünyesinde bulunan binlerce metrekarelik arsanın usulüne aykırı olarak başka kurumlara devredildiğini ortaya koydu. Sayıştay denetçileri, hazırladıkları raporla, kurumun birçok arsasının, gerekli izinler alınmadan ‘devredildiğini’ gözler önüne serdi.

Sayıştay’ın raporuna yansıyan skandal uygulamaya göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne ait farklı şehirlerdeki 37 arsa, başka kurumlara verildi ve bu tesislerin dokuzunun izin belgeleri Maliye Bakanlığı’nın talebine rağmen iletilmedi. Bu usulsüz işlem geri kalan arsalarda da yaşandı. Devredilen çoğu arsanın izin belgesi, Sayıştay denetimi sona erdikten sonra Bakanlığa iletildi.

ZARAR SEKİZ MİLYON TL’YE DAYANDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün döner sermaye hesabını da inceleyen Sayıştay denetçileri, yaklaşık sekiz milyon TL’lik zararın “dikkati çekici” olduğunu tespit etti. Rapora göre, kurumun döner sermaye geliri geçen sene 91 milyon 852 bin TL oldu. Buna karşılık giderlerinin toplamı ise 99 milyon 819 bin TL oldu. Kurumun döner sermayesi geçen yıl 7 milyon 967 bin TL zarar etti.