Metal işçilerinden açıklama: Gün greve hazırlık günüdür!

Birleşik Metal-İş Sendikası, metal patronlarının yaptığı son teklifin ciddiyetsiz olduğunu açıklarken, grevin kapıda olduğunu ilan etti.

Metal işçilerinden açıklama: Gün greve hazırlık günüdür!

Metal işçileri, patron sendikası MESS’le yapılan toplu sözleşme teklifini ciddiyetsiz bulduklarını belirterek, artık grev ilanının kapıda olduğunu açıkladı.

Birleşik Metal-İş Sendikası, “MESS’le anlaşma yok: Teklif ciddiyetsiz, grev kapıda” başlıklı bir açıklama yaparak “MESS’in çağrısı ile bugün (11 Ocak 2018) yapılan grup toplu sözleşme görüşmelerinden de sonuç çıkmadı. MESS, metal işçilerinin kabul etmeyeceği belli olan, ciddiyetsiz teklifler vermeye devam ediyor. MESS’in bugünkü teklifi göstermektedir ki, MESS metal işçilerinin son aylarda verdiği mücadeleden yeterli mesajı almamış. Oysa artık grev kapıda” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamı şöyle:

“MESS’in bu günkü teklifi şöyledir:
Sözleşme yürürlük süresi 3 yıl.
Ücret zammı yüzde 6,4. Diğer 6’şar aylarda enflasyon oranında artış. Zam, işyeri ortalamasına göre verilecek.
Sosyal haklarda ise 1. Yıl yüzde 12,80. Diğer yıllarda yıllık enflasyon oranında artış.

MESS’in bugünkü teklifi metal işçilerinin verdiği mücadeleyi yükseltmesi gerektiğine işaret etmektedir. MESS’in bugün verdiği teklif greve çıkmayı gerektiren tekliftir. Gün greve hazırlık günüdür.
Metal işçileri, büyük bir kararlılık içinde, çok geç olmadan grev kararları almaya başlayacaktır. MESS, sorunları masada çözmeye yanaşmamakta, metal işçilerini kavgaya davet etmektedir. Dün bu kavgadan kaçmadık, bugün de kaçmayacağız, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Artık grev yapmaktan başka çare kalmamıştır. İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını her koşul ve şartta kullanacaklardır.
Sendikamız, yarın Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu, önümüzdeki günlerde de Merkez Toplu Sözleşme Komisyonunu toplayacak ve süreci bir üst aşamaya taşıyacaktır.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
Genel Yönetim Kurulu”