'Menzil Holding' AKP desteğiyle büyüyor!

AKP destekli Menzil cemaati, iktidarın yol vermesiyle bürokraside adım adım kadrolaşırken, sermayesiyle de dev bir holdinge dönmüş durumda.

'Menzil Holding' AKP desteğiyle büyüyor!

‘FETÖ’ye dönüşen Gülen cemaati ile mücadele ettiğini iddia eden AKP’nin bir yandan Diyanet’le, diğer yandan ülkenin her yerinde faaliyet gösteren irili ufaklı dinci yapılanmalara verdiği destekle süren gerici dönüşümün önemli bir aktörü olan Menzil cemaati dev bir holding haline dönmüş durumda.

Özellikle Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda önemli ölçüde kadrolaştığı bir çok kez dile getirilen cemaatin bürokraside giderek güç kazandığı ve başka bakanlıklarda da kök salmaya başladığı belirtiliyor. Öte yandan cemaatin merkezi olan Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı ve cemaatle aynı isme sahip köyde de devlet desteğiyle adeta bir özerk yapı kurulmuş durumda.

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk dünkü yazısında Menzil tarikatının dünden bugüne nasıl büyüdüğünü inceledi. Saygı Öztürk, “Devletin FETÖ ile kararlı mücadelesi devam ederken, Menzil birden siyasetçilerin de gözdesi oldu” dedi.

Öztürk’ün köşesindeki çarpıcı ifadeler şöyle:

“Menzilciler, aslında ikiye bölünmüş durumda. Bürokrasi içinde hayli etkili olan Menzilcilerin, ana merkezi Menzil, lider ise Abdülbaki Erol. Ancak Fevzeddin Erol’un gücü de az değil. Dünün Fetullahçıları’nın da şimdi Menzil’in içinde yer almaya, başladığı konuşuluyor. Özel idarenin yatırımlarının önemli bir bölümü Menzil’e yapılıyor. Artık, Menzil’e o kadar gelen-giden oluyor ki, devlet olanaklarıyla büyük bir terminal yapıldı. Cumayı cumartesine bağlayan geceden başlamak üzere Menzil’e hafta sonu gelenlerin sayısı hiçbir zaman 15 binden aşağı düşmüyor. Gelenlerin kaldıkları, yemek yedikleri yerler de farklı. Sınıf sınıf yerler yapılmış. Şeyhin misafirlerine papyonlu garsonlar hizmet ediyor, özel odalarda ağırlanıyorlar. “Sofi” dedikleri kişiler ise cami altında, dergahta, otobüslerde kalıyor. Sonuçta kimse aç ve açıkta değil. Onların da vakıfları, otobüs firması, televizyonu, hac-umre organizasyonları var. Hayvancılık, tarım işleri de yapılıyor. Bu işlerde çalışanlar hep gönüllülerden oluşuyor. Örneğin tarlada yapılacak bir iş varsa, “Gelsin 10 sofi” denildiğinde koşarak gidiyor ve işleri yapıyorlar. Yani işçiliğe para yok. Aslında ilçe merkezine götürülmesi gereken su, 15 kilometre uzaklıktan Menzil’e getirildi. Köyün suya çok ihtiyacı var. İnanmayacaksınız ama şu anda kaba inşaatı tamamlanmış 1.400 devre-mülk yapılıyor. Bunlar şimdiden satıldı bile ve yeni inşaat planlamaları yapılıyor. Menzil’in mürit sayısı da milyonlarla ifade ediliyor. Türkiye’den en çok Karadeniz bölgesi ve İstanbul’dan geliyorlar. Afrika ve Ortadoğu’dan da bu tarikatın müritleri bulunuyor.

SİYASETÇİLER ÖN SAFTA

Devletin FETÖ ile kararlı mücadelesi devam ederken, Menzil birden siyasetçilerin de gözdesi oldu. Köyde daha çok Siverekliler çalışıyor. Hatta güvenliği de onlar sağlıyor. Gelen siyasetçilere, bürokratlara caminin ön safında yer açılması görevini de onlar üsleniyor.

Menzilcilerde şeyh adına işler Seyid Saki Erol yürütüyor. Fettah Erol tarikat işleriyle, Mübarek Erol ise siyaset ve bürokrasi ayağıyla meşgul. Menzil’de bulunan bütün apartmanlar, dükkanlar, lokantaların hemen hepsi şeyhe ait. Oradan hediyeler alıp memleketlerine götürülmesi adet haline gelmiş. Oraya gelen tahta kaşıkla arpa çorbası içiyor.

Anlaşılıyor ki bir cemaatin gücü kırılırken yerini başka cemaatler, dini vakıf ve dernekler almaya başladı. Nasıl bir dönem Fethullahçılar bürokrasiyi ele geçirdilerse, Menzilcilerin de giderek bürokraside güç kazandığını, yalnız Sağlık Bakanlığı’nda değil, diğer bakanlıklarda da söz sahibi oldukları da bir gerçek…

60 SANİYEDE YURT VE DÜNYA

60 SANİYEDE YURT VE DÜNYA

Gepostet von Gazete Manifesto am Montag, 2. April 2018