Meclis'te skandal: Kadınları sahneye çıkarmadılar

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın başlattığı “Meclis sohbetleri” programı öncesi yapılan müzikli gösteride kadınların sahneye çıkarılmasına izin verilmedi.

Meclis'te skandal: Kadınları sahneye çıkarmadılar

Laiklik karşıtlığını gizlemediği sözleriyle bilinen İsmail Kahraman’ın başkanlığını yaptığı TBMM büyük bir skandala sahne oldu.

TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu’nca başlatılan “Meclis Sohbetleri”nin ikincisi “Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu” temasıyla yapıldı. Oturum başkanlığını eski Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in yaptığı, öğretim üyeleri Mustafa Budak, Mustafa Turan, İsmail Hakkı Ünal’ın konuşma yaptığı program öncesi katılımcılar için kısa bir müzik ve tiyatro gösterimi yapıldı.

‘ARKADAŞLAR ÜZGÜNÜM, KADINLAR SAHNEDE İSTENMİYOR’

Gazete Duvar‘ın haberine göre Çanakkale destanının anlatıldığı yaklaşık 15 dakikalık müzikli gösteride erkek oyuncular sahnede yer alırken, aynı gösterideki kadın oyuncuların salonun kenarında olması dikkat çekti.

Edinilen bilgiye göre, bu görüntü, sahnelenen gösterinin kurgusundan değil “kadınlar sahneye çıkmasın” müdahalesinden kaynaklandı. Anlatımlara göre, 2 gündür bu program için hazırlanan Devlet Tiyatrosu oyuncuları, gösteriden 1 saat önce acil toplantıya çağrıldı. Bu toplantıda oyunun hazırlayıcıları tarafından “Arkadaşlar üzgünüm, kadınlar sahnede istenmiyor” denildi. Bunun üzerine istek doğrultusunda yeni bir düzenleme yapıldı, kadınların sahnede değil, salonun kenarında yer almasına karar verildi.

OYUNCUDAN TEPKİ

Oyuncu Atilla Kılıç, yaşananlarla ilgili olarak sosyal medya hesabından İsmail Kahraman’a tepki gösterdi. Kılıç, paylaşımında engellemenin bizzat İsmail Kahraman tarafından yapıldığı belirtti.