Mahkemeden emsal karar: Cemevleri ibadethanedir, faturaları Diyanet ödeyecek

Mahkeme cemevlerinin ibadethane sayılmasını ve elektrik faturasının devlet tarafından ödenmesini kararlaştırdı.

Mahkemeden emsal karar: Cemevleri ibadethanedir, faturaları Diyanet ödeyecek

Tarsus’ta Cem Vakfı Yenice Şubesi ile Sıtkı Baba Cemevi yöneticilerinin açtığı “cemevlerinin elektrik faturasının devlet tarafından ödenmesi” konusunda Tarsus 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan davada, mahkeme  cemevlerinin ibadethane sayılması ve elektrik faturasının Diyanet İşleri bütçesinden ödenmesine karar verdi.

Tarsus’ta cemevlerinin, diğer ibadethaneler gibi elektrik muafiyeti kapsamına alınması için 2 yıl önce açılanan davada mahkeme Yenice Sıdkı Baba Cemevi’nin elektrik faturasının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ödenmesine karar verdi.

Karara ilişkin konuşan Avukat Derya Özinç Bozdoğan, “Eşitlik, kardeşlik adına çok güzel bir karar çıktı. Cemevlerinin ibadethane sayılması noktasında o statüye sahip olduğu konusunda mahkememiz kabul etti. Bundan sonra cemevlerimizle ilgili elektrik faturalarının artık Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanması gerektiğine karar verdi. Bugünkü davamızın temel nedeni; yıllarca Alevi kültürünün, Alevilerin dışlanması, ötekileştirilmesi ve cemevlerinin ibadethane sayılmamasını noktasında bir mücadeleydi. Anayasanın 136’ncı maddesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vatandaşlara, siyasi kişiliğinin ve kimliği dışında vatandaşların laiklik ilkesiyle bütünleştirici olarak herkese eşit davranmasını ister. Bugünkü kararda sayın mahkeme heyeti cemevlerinin ibadethane olarak sayılmasına karar verdi. Bundan sonra cemevimizin elektrik faturaları Diyanet tarafından ödenecek. Bu karar insan hakları açısından çok güzel bir kilometre taşıdır” dedi. (DHA)