Lavrov: Türkiye'nin İdlib'de işi kolay değil

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi'de kararı alınan İdlib anlaşmasının Türkiye'ye yüklediği sorumluluğa ilişkin dikkat çeken bir ifade kullandı.

Lavrov: Türkiye'nin İdlib'de işi kolay değil

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavov, New York’ta devam eden Birleşmiş Milletler 73’üncü Genel Kurulu görüşmelerinde yaptığı konuşmanın ardından, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Soçi mutabakatı ve El Nusra üyelerinin İdlib’den nasıl ayrılacağına ilişkin bir soruya Lavrov, Türkiye’nin aldığı sorumluluğa dikkat çekerek yanıt verdi.

Rus bakan, ”Militanlar ve ağır silahlar, İdlib’de silahlardan arındırılmış bölgeden başka yerlere transfer ediliyor. Türkiye siyasi süreçte yer alacak muhalifleri el Nusra’dan ayırma sorumluluğunu aldı. Bu kolay bir iş değil. Obama yönetimi bize birçok kez söz verdi, yapamadı, mevcut yönetim de yapamadı. Türkiye’nin ılımlı muhalifleri el-Nusra’dan ayırmasını umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye’de, Rusya, Türkiye ve İran ”yüzde yüzde hemfikir olmasa” da terörle mücadele ve Suriye’nin bütünlüğü konusunda birlik olduklarını belirten Lavrov, Astana iş birliği formatının son derece faydalı olduğunu kaydetti.

Suriye’de, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin operasyonlar düzenlediği Rakka’da yaşananların olmasına izin vermeyeceklerini belirten Lavrov, ”Yüzlerce, binlerce Suriyeli Halep’e, Doğu Guta’ya dönmeye başladı.” ifadesini kullandı.

SURİYE’YE S-300 SEVKIYATI BAŞLADI

Lavrov, Suriye’de Rus uçağının düşürülmesinin ardından, ”S-300 hava savunma sistemi sevkıyatının başladığını” açıkladı.

Rusya, Suriye’nin Lazkiye kenti yakınlarında içinde 15 askeri personelin de bulunduğu İl 20 keşif uçağının düşürülmesinin ardından bu ülkeye S-300 hava savunma sistemi konuşlandırılacağını açıklamıştı.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this