Lavrov: İdlib mutabakatı uygulanıyor

Lavrov, Rusya ve Türkiye'nin Soçi'de varılan İdlib'de silahsızlaştırılmış bölge oluşturulması anlaşmasını uyguladığını, Ankara'nın cihatçıları işbirliğine ikna etme yönünde çalıştığını söyledi.

Lavrov: İdlib mutabakatı uygulanıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Türkiye’nin Soçi’de varılan İdlib’de silahsızlaştırılmış bölge oluşturulması anlaşmasını uyguladığını, Ankara’nın cihatçıları işbirliğine ikna etme yönünde çalıştığını söyledi.

RT Fransa, Paris Match ve Le Figaro gazetelerine konuşan Lavrov “Soçi anlaşmaları uygulanıyor. İdlib’de silahsızlaştırılmış bölge oluşturuluyor, ağır silahlar bölgeden çıkartılıyor” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre; Lavrov ayrıca “Türkiye tarafı muhaliflerle aktif bir şekilde çalışıyor, onları işbirliğine ikna ediyor. Böyle bir işbirliği mevcut. Bu konuda dikkatli olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Soçi’de yaptıkları görüşmede Suriye’de teröristlerin son mukavemet noktası İdlib’de silahsızlaştırılmış bölge oluşturulması konusunda anlaşmıştı.