Kuzu'dan Altaylı'nın iddialarına yanıt: Yeni bir FETÖ kumpası olabilir

Burhan Kuzu, Altaylı'ya verdiği yanıtta 'ismimi vermeseniz de vermiş gibi oldunuz' diye seslenirken "Bu bilgiyi kim verdi size bilmem. Ancak uzaktan yakından alakam yok. Yeni bir FETÖ kumpası olabilir" ifadelerine yer verdi.

Kuzu'dan Altaylı'nın iddialarına yanıt: Yeni bir FETÖ kumpası olabilir

Habertürk yazarı Fatih Altaylı yazısında, en büyük uyuşturucu baronlarından birisi olan ve “Suç örgütü yönetmek ve tasarlayarak kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklanan İranlı Naci Şerif Zindaşti 20 Ekim günü tahliye edilmesinde, AKP’li eski milletvekili Burhan Kuzu’nun dahli olduğunu iddia etmişti.

5 aylık tutukluğunun ardından tahliye edilmesinin ertesi günü tekrar yakalama kararı çıkarılan ancak sırra kadem basan Zindaşti’nin serbest bırakılmasındaki Kuzu’yu işaret eden iddialara Burhan Kuzu’dan yanıt geldi.

Burhan Kuzu, Altaylı’ya verdiği yanıtta ‘ismimi vermeseniz de vermiş gibi oldunuz’ diye seslenirken “Bu bilgiyi kim verdi size bilmem. Ancak uzaktan yakından alakam yok. Yeni bir FETÖ kumpası olabilir” ifadelerine yer verdi.

Kuzu’nun yanıtını köşesine taşıyan Altaylı’nın yazısı şöyle:

“İlgilisinden hemen yanıt geldi.

Dünkü yazımda İranlı uyuşturucu kaçakçısı ve seri cinayetlerin azmettiricisi olarak 4 yıl arandıktan sonra yakalanan Zindaşti’nin yakalandıktan hemen sonra skandal bir hakim kararı ile serbest bırakıldığını ve yeniden tutuklanması için karar alındığı sırada çoktan sırra kadem bastığını hatırlatarak bir iddiayı dile getirdim.

Zindaşti’nin serbest bırakılması kararını alan İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimi Cevdet Özcan hakkında HSK soruşturma açmıştı.

Hakimin adliye çevrelerine verdiği ilk bilgi şöyleydi:

‘Eski bir milletvekilli beni sürekli aradı ve bu şahsın mutlaka tahliye edilmesi gerektiği yönünde telkinde, baskıda bulundu ve devletin bu konuda böyle bir duyarlılığı olduğunu belirtti.’

Bu yazım üzerine eski milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı da yapmış bir isim olan Burhan Kuzu bir mesaj yolladı.

Kuzu’nun mesajını aynen aktarıyorum:

‘Fatih Bey bugünkü yazınızda ismimi vermeseniz de vermiş gibi oldunuz. Ben ne o İranlıyı tanırım ne de o hakimle görüşmem oldu. Hele hele duygusallık dediğin para işleri benim asla yapmayacağım işler. Bu bilgiyi kim verdi size bilmem. Ancak uzaktan yakından alakam yok. Yeni bir FETÖ kumpası olabilir. 15 Temmuz gerçekleşseydi öldürülecek ilk 5 ismin içinde benim de adım var. Ömrümde hiçbir hakimi arayıp telkinde bulunmadım. Ben bir Anayasa Hukuku Profesörüyüm. Yargıya baskının ne anlama geleceğini çok iyi bilirim. Dürüst bir gazeteci olarak tanıdığım Altaylı bu düzeltmeyi de yapar diye ümit ediyorum.

Selam ve sevgiler.’

Burhan Kuzu, ‘Yurt dışında olduğunu bildiğim için mesaj yazdım. Yoksa telefonla konuşmayı tercih ederim’ diye de eklemiş.

Dönüşümde kendisi ile görüşeceğim.

Ama bilmesini isterim ki, bilgiyi çok güvenilir kaynaklardan aldım.

Dahası aldığım bilgiyi doğrulatmak için HSK Başkanı Sayın Mehmet Yılmaz’a da sordum.

Kendisinden aldığım yanıt şu oldu:

‘Zindaşti tahliyesi haberleri ihbar kabul edilip HSK Birinci Dairesi’nin verdiği inceleme izni teklifi Bakan tarafından onaylanmış ve müfettiş eli ile gerekli inceleme yapılması için evrak HSK Teftiş Kurulu’na gönderilmiş, müfettiş tahkikata başlamış, henüz başka bir bilgi Kurulumuza iletilmedi.’

Sayın Kuzu’nun cevap hakkına saygımdan ötürü yolladığı yanıtı sizinle paylaştım.

Bu skandala dair gelişmelerle yine karşınızda olacağım.

NOT: Hakimler ve Savcılar Kurulu ( HSK) İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’yi tahliye eden Hakim Cevdet Özcan’ın görev yerini değiştirdi. Özcan, İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nden Küçükçekmece Hakimliği’ne atandı.”