“Kürdistan’ın bağımsızlığının tanınması İsrail’in çıkarları için iyi olacaktır”

İsrail'de iktidar partisi milletvekili, Kürdistan'ın bağımsızlığının desteklenmesi için önerge verdi.

“Kürdistan’ın bağımsızlığının tanınması İsrail’in çıkarları için iyi olacaktır”

IKBY’de düzenlenen bağımsızlık referandumunu tek tanıyan ülke olan İsrail’de “bağımsız Kürdistan” meselesi yeniden gündemde.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun partisi Likud’dan milletvekili Yoav Kisch, Kürtlerin bağımsızlığının desteklenmesi için bir önerge verdi. Jerusalem Post’un haberine göre, Kish önergesinde “Kürtler, ulusal arzuları bulunana 30 milyonun üzerinde bir etnik grup. Irak’ın Kürdistan bölgesinde 8-10 milyon Kürt bulunuyor ve kalan Kürtlerin de büyük bölümü komşu Türkiye, Suriye ve İran’da bulunuyor” tespitlerine yer verildi. Bu tespitlerin ardından da “Kürdistan’ın bağımsızlığının tanınması İsrail’in çıkarları için iyi olacaktır” denildi.

Kisch ayrıca Türkiye’nin Batı’dan uzaklaştığı, İsrail’e karşı terörizmi desteklediği ve bölgede Kürtlere karşı baskıyı sürdürdüğünü de belirtti.

Likud milletvekili önergesinin bu hafta İsrail parlamentosu Knesset’in gündemine alınmasını istedi. Knesset’in önergeyi onaylaması halinde, konu üzerinde tartışmak için Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi’nin gündemine alınacak. Komitenin Kürdistan’ın bağımsızlığı için bir oylama yapması da söz konusu.