'Kur’an’dan bazı ayetler çıkartılsın' kampanyasına tepki geldi

Fransa’da kimi entelektüeller ve eski siyasetçiler Kuran-ı Kerim’de yer aldığını belirttikleri şiddet içeren ifadelerin geçersiz kılınması için bir bildiri yayınlamışlardı.

'Kur’an’dan bazı ayetler çıkartılsın' kampanyasına tepki geldi

Fransa’da kimi entelektüeller ve eski siyasetçilerin de destek olduğu bir kampanya kapsamında Kuran-ı Kerim’de yer aldığını belirttikleri şiddet içeren ifadelerin geçersiz kılınması için bir bildiri yayınlamışlardı. 21 Nisan günü Le Parisien adlı gazetede yayınlanan bildiriye imza atanlar arasında Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve eski Başbakan Manuel Valls gibi isimler de bulunuyor.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, “barbarlık” olarak nitelediği eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

300 Fransız yazar ve siyasetçi, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yayıyor iddiasıyla Kur’an’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını istemişler. Aralarında Sarkozy de var. Entelektüel şiddetin ve barbarlığın en çarpıcı örneği bu. Bu kişiler kim olurlarsa olsunlar ve şimdiye kadar neyi savunmuş olurlarsa olsunlar, bağnazlık tarihinin ilk sırasına yazılacaklar. Barbarlık modern dünyanın ortasına entellektüel ve siyasi sıfatlarla yerleşiyor.

Bu şahıslar, bu barbar ve ahlak dışı taleple, DEAŞ’ın ideolojik akrabalığına kayıt yaptırdıklarını ilan etmişlerdir. DEAŞ’ın en yakın ideolojik akrabası olduklarını ancak bu şekilde anlatabilirlerdi. Ancak siyasal psikiyatrinin konusu olacak bu yaklaşım, Avrupa’nın ortasında nasıl bir barbarlığın yükseldiğini, en az DEAŞ kadar tehlikeli bu zihniyetin kendisini nasıl bazı kavramların arkasına sakladığını ifşa ediyor.

DEAŞ’ın aleni akrabalarını tesbit etmek kolay. Asıl böyle entelektüel ve siyasi görünüm arkasındakiler çok tehlikeli. Sözde şiddet karşıtı görünüp, yaklaşımlarıyla bağnaz ve şiddete tapan zihniyet bu. İnsanlık rehberi Kur’an’dan insan karşıtı bağnazlık ve şiddet çıkaran DEAŞ neyse, bu 300 Fransız da aynı.”