Kriz manzaraları: 222 kişi alınacak iş için 5000 kişi kuyruğa girdi

Kriz manzaralarına bir yenisini daha ekleyen görüntülerde, 5000 kişi soğukta sabahtan akşama kadar sıra bekledi.

Kriz manzaraları: 222 kişi alınacak iş için 5000 kişi kuyruğa girdi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde istihdam edilmek üzere 222 kişinin işe alınacağının duyurulması üzerine binlerce kişi başvuru yapmak için kültür merkezi binasına akın etti. Kriz manzaralarına bir yenisini daha ekleyen görüntülerde, 5000 kişi soğukta sabahtan akşama kadar sıra bekledi.

Sabahın erken saatlerinde beklemeye başlayanlar uzun kuyruk oluşturdu. Belediye ekipleri de, 5 bine ulaşan başvuru sırasında bekleyen adaylara çay ve pasta ikramında bulundu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak istihdam edilmek üzere memur alımı için başvurular 4 gün önce yapılan duyurularla başladı. Duyuru üzerine başvurular sürerken, son başvuru tarihinin bitimine 2 gün kala ise yüzlerce kişi başvuruların alındığı Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi önüne akın etti. Başvuru yapanların sayısı 5 bine ulaşırken, merkezin binası girişi ve merdivenlerinin yanı sıra sokak aralarında uzun kuyruklar oluştu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekipleri de, soğuk havada kuyrukta bekleyen adaylara çay, kahve ve su ikramında bulundu.

222 KİŞİ ALINACAK İŞE 5000 BİNDEN FAZLA KİŞİ BAŞVURDU

Büyükşehir Belediyesi bünyesine çeşitli niteliklerde itfaiye eri ve zabıta memuru, Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü bünyesine ise çeşitli niteliklerde mühendis, kimyager, tekniker ve teknisyen olmak üzere toplamda 222 personelin, başvuruların ardından işe alınacağı belirtildi.

UZAK ŞEHİRLERDEN GELEN ADAYLAR: “SIRA ALMAK İÇİN SIRA BEKLİYORUZ

İş başvurusu için Konya’dan geldiğini anlatan Emrullah Bıyıklı, yoğunluk nedeniyle büyük zorluklar çektiklerini söyledi. Bıyıklı, “Konya’dan iş başvurusu yapmak için geldik ama sırada sefillik çekiyoruz. İş başvurularında olması gereken boy, kilo ölçümü gibi ölçümlerin yapılmayacağı söyleniyor. Buna bir müdahale etmeleri lazım. Ön başvuruların internet üzerinden yapılması, mülakata çağırılacak kişilerin belirli günlerde çağırılması daha güzel olurdu. Saatlerdir burada sıradayız. Arkamızda da binlerce kişi var. Sıra almak için sıra bekliyoruz” diye konuştu.

İtfaiye eri işine başvuruda bulunmak için İstanbul’dan gelen Burak Gül ise “İtfaiye personeli alımı için İstanbul’dan geldim. İtfaiye personeli olmak için özel şartlar gerekiyor. Yalnız burada böyle bir şart yok. Herhangi bir ön lisans mezunu olan bir kişi de aynı bölüme başvurabiliyor. Buda bu bölümü okuyan kişiler için haksızlık oluşturuyor” diyerek tepki gösterdi.