Komünistlerden Kemal Türkler anmasına çağrı

DİSK'in kurucu genel başkanı Kemal Türkler için katledilişinin 37'inci yıl dönümünde TKH İstanbul İl Örgütü üyeleri ve dostları tarafından anma düzenlenecek.

Komünistlerden Kemal Türkler anmasına çağrı

22 Temmuz 1980 günü İstanbul Merter’de sabah evinden çıkıp sendikaya gitmek üzere arabasına binerken kurşunlanarak katledilen DİSK’in kurucu genel başkanı Kemal Türkler, TKH İstanbul İl Örgütü tarafından mezarı başında anılacak.

TKH İstanbul İl Örgütü tarafından yapılan anma açıklamasında faşistlerce öldürülen Türkler için “DİSK’in Kurucu Başkanlığını yapan Kemal Türkler, sınıf mücadelesinin bir önderi olarak tarihimize geçti.” denilirken, “İşçilerin mücadelesinden ölesiye korkan AKP iktidarı ve onun yargısı onu vuran faşistleri affetti. Bunu da unutmayacağız.” vurgusu yapıldı.

Açıklamada, anma için yapılan açıklamada tüm parti üyeleri ve dostlarına da katılım çağrısı yapıldı.

Anma çağrısının ve programının yer aldığı açıklamanın tamamı şöyle:

Kemal Türkler ve mücadelesi unutulmayacak!

38 yıl önce Merter’deki evinin önünde faşistlerce vurularak katledilen işçi sınıfının yiğit evladı Kemal Türkler’i unutmayacağız.

DİSK’in Kurucu Başkanlığını yapan Kemal Türkler, sınıf mücadelesinin bir önderi olarak tarihimize geçti.

İşçilerin mücadelesinden ölesiye korkan AKP iktidarı ve onun yargısı onu vuran faşistleri affetti. Bunu da unutmayacağız.

Emekçilerin mücadele tarihinde onurlu ve direngen duruşu ile, asla geri adım atmayan tavrı ile Kemal Türkler bugün metal, inşaat, cam, tekstil, enerji işçilerinin ve tüm emekçilerin mücadelesinde fikirleri ve emeği ile varlığını sürdürecektir.

Faşist katillerce katledilen Kemal Türkler’in ölümünün 38. yılında mezarı başında yapılacak anmaya tüm üye ve dostlarımızı davet ediyoruz.

Anma Programı:

Tarih: 22 Temmuz 2018

Saat: 10.30

Buluşma Yeri: İstanbul Topkapı Mezarlığı Suriçi Kapısı

TKH İstanbul İl Örgütü