Kayyum belediye parkını TÜGVA'ya verdi

Şırnak’ta 3 belediyenin kayyumu olan Vali Yardımcısı, belediyeye ait parkı 15 yıllığına TÜGVA’ya verdi

Kayyum belediye parkını TÜGVA'ya verdi

İçişleri Bakanlığı tarafından 5 Kasım 2016’da kayyum atanan Şırnak Belediyesi’nin Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında atanmış kişilerle birlikte gerçekleştirilen 4 toplantısında, bakanlıklara bağlı kurum ve kuruluşlara on binlerce TL bütçe ayrıldığı öğrenildi. Kayyum Turan Bedirhanoğlu, belediye parkını ise 15 yıllığına TÜGVA’ya verdi.

MA’nın haberine göre, Şırnak’ta 3 belediyenin (Şırnak, Balveren ve Kumçatı) kayyumu olan ve aynı zamanda İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevini yürüten Vali Yardımcısı Turan Bedirhanoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantılarda, bazı birimlere atamalar yapıldı. Kurumlara ayrılan bütçelerin bazılarının miktarının belirtilmemesi ise dikkat çekti. Bütün kararların ‘oy birliği’ ile alındığı toplantılarda, belediyeye ait Mercedes marka ambulans, İl Sağlık Müdürlüğü’ne hibe edildi.

Park 15 yıllığına TÜGVA’ya kiralanacak

Yine, belediyenin ‘Engelsiz Yaşam Parkı’nın 15 yıl süreyle AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) kiralanması için, ‘Ortak Hizmet Protokolü’nü imzalamak üzere, kayyum Bedirhanoğlu’na yetki verildiği belirtildi. Bakanlık tarafından bütçesi karşılanan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi üzerine de, Okul Öncesi Eğitim Kurumları için gerekli araçların belediye bütçesinden karşılanması kararlaştırıldı.

‘Para, yurt, yüksek not’ iddiası

Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı TÜGVA’nın Şırnak’taki temsilcilerinin, üyelik karşılığında üniversite öğrencilerine yurt, iş ve para teklif ettiği ileri sürülmüştü. AKP Şırnak İl Örgütü ve 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği ile birlikte hareket eden TÜGVA’nın, kendilerine üye olmaları durumunda öğrencilere yurtta kalma, ek iş bulma ve para teklifinde bulunduğu ileri sürülmüştü. İsmini vermek istemeyen bazı üniversite öğrencileri, kendilerine dayatılan üyelik formlarını imzalamamaları üzerine, TÜGVA ve AKP’li gençler tarafından notlarının düşürülmesi ile tehdit edildiklerini ifade etmişti.