Kastamonu İŞKUR'da skandal: İşe alınacaklar önceden belirlendi

İşsizliğin çift hanelerden aşağı inmediği AKP Türkiyesi'nde geçici olarak istihdam edilecek kişilerde de "yandaşlık" kriterinin belirleyici olduğunu gösteren skandal bir iddia ortaya atıldı.

Kastamonu İŞKUR'da skandal: İşe alınacaklar önceden belirlendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Toplum Yararına Programı kapsamında Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda 9 ay süre ile istihdam edilecek 600 kişi için mülakat yapılırken, işe alınacak kişilerin AKP teşkılatlarının baskısıyla mülakatlardan önce belirlendiği iddia ediliyor.

Skandalı yazılı bir açıklamayla duyuran CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “İşe alınacakların mülakat öncesi belirlendiği, AKP il ve ilçe başkanlıkları eliyle eş, akraba listelerinin hazırlandığı, okul idarecilerinin objektif bir değerlendirme ile iş yapacak personel talep ettikleri ancak AKP örgütlerinden baskı gördükleri iddiaları tarafımıza ulaşmıştır” dedi.

Kendilerine ulaştırılan listelere göre; H.K, E.M, S.B, Ö.A, F.D vb. isimli kişilere şimdiden iş garantisi verildiğini  belirten Erbilgin, “Herkesin bu ülkenin, bu şehrin yurttaşı olduğu asla unutulmamalı, liyakate mutlaka önem verilmesi gerektiği bir kez daha hatırlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Erbilgin, açıklamasına “Mülakat sınavlarında başarılı olup 1 Ekim’de göreve başlayacak ve 28 Haziran 2019’a kadar okullarda çalışacak olan isimlerin aynı zamanda vicdanları yaralayan bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.” ifadeleriyle son verdi.