Kasırga tehlikesi: Kandilli'den İstanbul için açıklama

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden Akdeniz'de oluşup Türkiye'yi etkilemesi beklenen 'Tropik Fırtına' için açıklama yapıldı.

Kasırga tehlikesi: Kandilli'den İstanbul için açıklama

Pazar günü itibariyle Türkiye’de özellikle Ege ve Batı Akdeniz kıyı şeridini etkileyebileceği söylenen tropik fırtınanın İstanbul’a kadar ulaşıp ulaşmayacağı da merak konusuyken, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden konuyla ilgili açıklama geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, beklenen tropik fırtına için “İstanbul için büyük bir risk gözükmüyor. Daha çok Güney Ege ve Antalya’nın batısında görülecek” dedi.

“Mora Yarımadası’nda, güneyine doğru kuvvetli rüzgarla birlikte kuvvetli yağışlar da var” diyen Tek, “Akdeniz’de meydana gelmesinin sebebi yüksek deniz suyu sıcaklığı. Deniz suyu sıcaklığının 26 derecenin üzerine çıktığı, yazdan kışa geçildiği dönemlerde görülüyor. Yarın yine Yunanistan’da devam edecek” diye konuştu.

“FETHİYE, MARMARİS VE ANTALYA’NIN BATISI…”

Türkiye içinde değerlendirmede bulunan Adil Tek, “Bizde de pazar günü akşam saatlerinde güney kesimleri etkileme ihtimali var. Daha çok Fethiye, Marmaris ve Antalya’nın batısında gerçekleşmesi bekleniyor. Rüzgarın şiddeti biraz daha azalmış olacak. Kuvvetli yağış olasılığı ise daha yüksek. İstanbul için büyük bir risk gözükmüyor. Daha çok Güney Ege ve Antalya’nın batısında görülecek. Pazartesi günü de etkisi azalacak” diye konuştu.