Karadeniz sahil şeridinde korkunç olay: Silah zoruyla ilişkiye sokup şantaj yapıyorlardı

Karadeniz sahil şeridini mesken tutan şantaj çetesini jandarma ekipleri çökertti.

Karadeniz sahil şeridinde korkunç olay: Silah zoruyla ilişkiye sokup şantaj yapıyorlardı

Karadeniz sahil şeridini mesken tutan şantaj çetesini jandarma ekipleri çökertti. Çete, 2010 yılından bu yana Karadeniz sahil şeridinde gece saat 12’den sonra sahil kenarı ve tenha yerlerde bir araya gelen çiftleri takip ederek yüzleri maskeli, elleri silahlı şekilde tehdit yoluyla cinsel ilişkiye zorlayıp bu anları ise kameraya kaydediyorlardı.

GÖRÜNTÜ KARŞILIĞI 25 BİN LİRA İSTİYORLARDI

Çete üyeleri daha sonra ise çiftlerden ellerindeki görüntü karşılığında 25’er bin lira para istiyordu. 3 kişi oldukları belirlenen çetenin 2 üyesi daha önce aynı suçtan yakalanarak ceza evine gönderilirken, son üyesi ise geçtiğimiz günlerde son işinde yakalandı.

KELEPÇEYİ SÖKÜP CİNSEL İLİŞKİYE ZORLADI

Çetenin dışarda kalan üyesinin mesken tuttuğu sahil şeridindeki son oyununda jandarma ekipleri tarafından yakalandı.

Keşap ilçesine bağlı Uluburun plajında araç içerisinde oturan bir çifti eli silahlı ve maskeli bir kişi gasp etti. Gasp ettiği çiftin ellerini kelepçeleyen şahıs aracı tenha bir yere çekerek burada çiftin kelepçesini çözdü ve silah zoruyla cinsel ilişkiye zorladı. Bu anları ise çiftten gasp ettiği cep telefonu ile kaydetti. Olayın hemen ardından zanlı kaçarak uzaklaştı. Olayın olduğu sıralarda ise bölgede devriye atan jandarma ekipleri araç içinde çırılçıplak şekilde duran çifti görerek yanlarına gittiğinde olay ortaya çıktı.

Çiftin şikayeti ve olay yerinde alınan ilk ifadesi ile harekete geçen jandarma ekipleri aynı bölgeden 2 kilometre uzakta tenha bir yerde terk edilmiş olan çiftin aracına buldu. Araçta ve aracın yakınlarında arama yapan ekipler kısa süre tenha bir köşede gizlenmiş bir aracı tespit ederek aracın bulunduğu alana gittiğinde araç içinde bulunan 42 yaşındaki Ş.A’yı olayın şüphelisi olarak gözaltına aldı.

MAĞDUR, ŞÜPHELİYİ GÖZ RENGİNDEN TANIDI

Jandarmadaki sorgusunda olayla alakasının olmadığını ifade eden Ş.A’nın aracında yapılan incelemede olayda kullanıldığı öne sürülen maske ele geçirildi. Olayda mağdur olan çift ise şüpheliyi göz renginden tanıması sonrası şüpheli savcılığa sevk edildi. Savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklanma istemiyle adliyeye sevk edilen Ş.A tutuklanarak cezaevine gönderili.

OLAYIN GEÇMİŞİ

3 kişilik çetenin 2 şüphelisi daha önce Espiye ilçesinde aynı suçtan yakalanarak cezaevine gönderilmişti.

Olay ise 2017 yılının Haziran ayında gece saat 00.15 sıralında Keşap ilçesine bağlı Hisarüstü Köyü uluburun mevkiinde M.C.T ve F.Y, adlı çift, bir otomobil içerisinde oturdukları sırada yüzü maskeli ve eli silahlı bir kişi tarafından gasp edilip aynı yöntemle para istenilmişti. Olayın ardından jandarmaya giden çift, bu kişiden şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ilk olarak şantajcı zanlı tarafından gasp edilen mağdurlara ait cep telefonlarının GSM numaraları ile IMEI numaraları sinyal takibine alındı.

YAKALANACAĞINI ANLAYINCA TESLİM OLMUŞTU

29 Haziran günü saat 22.30 sıralarında mağdur F.Y’nin evinin yakınında cep telefonu sinyali tespit edilirken, 1 Temmuz günü geç saatlerde şüpheli tarafından mağdurlarla irtibat kuruldu. Şüphelinin sinyal takibinden Espiye ilçesine gelip tekrardan aynı güzergahı kullanarak gitmeleri sebebi ile güzergahta yapılan kamera çalışmalarından 34 UU 6483 plakalı araç takibe alınmıştı.

Bunun üzerine olayın şüphelisi olarak tespit edilen ve 3 ayrı suçtan hakkında yakalama kararı bulunan N.B. isimli kişi takibe alınırken, yakalamak üzere ekipler hareket geçilmiş, şahıs yakalanacağını anlayınca Espiye İlçe Jandarma Komutanlığı’na gelerek teslim olmuştu. Ardından çıkartıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

MASKELİ ŞÜPHELİYİ SESİNDEN TANIMIŞLARDI

N.B isimli şüphelinin mahkemedeki ifadesinde sinyal takibinde kullanılan 34 UU 6483 plakalı aracı kullanan kişinin ise S.Ş, olduğu anlaşılmıştı. Şüpheli S.Ş daha sonra mağdur M.C.T ile irtibata geçerek Tirebolu ilçesinde buluşmak istemişti. Buluşma noktasında ekipler tarafından gerekli tedbirler alındı fakat ikinci buluşma da gerçekleşmedi.

Bununla ilgili yapılan araştırmalarda sinyalin ilk çıkış noktasının Espiye merkezinde yaşayan mağdur F.Y’nin evinin yakınında ikamet eden S. Ş’in olduğunun değerlendirilmesi nedeni ile ses teşhisi için savcının talimatıyla telefon irtibatına geçilerek ses teşhisi yapılmıştı.

Mağdur M.C.T, şahsın sesinden S.Ş olduğunu tespit etti. Giresun Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı talimatı ile S.Ş, Görele ilçesinde yakalanarak gözaltına alınarak cezaevine gönderildi.