Yaşam

Kanser hastalarına ilaç bulunamıyor: Doktorlardan acil çağrı

İstanbul Tabip Odası, kanser hastalarının tedavisinde kullanılan sisplatin, metotreksat, vinblastin ve gemsitabin gibi en önemli ilaçlar uzun zamandır eczanelerde bulunmadığını açıkladı.

İstanbul Tabip Odası, kanser hastalığının tedavisinde çok önemli yeri olduğunu bilinen çok sayıda ilacın uzun zamandır bulunamadığını belirterek Sağlık Bakanlığı’nı sorunu acilen çözmeye çağırdı.

İstanbul Tabip Odası açıklamasında “Bütün dünyada önde gelen ölüm nedenleri arasında olan kanserin çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu ve kanser hastalarının tedavisinde ilaçlar çok önemli yer tuttuğu” hatırlatılırken, “Ne var ki, kanser hastalarının tedavisinde kullanılan sisplatin, metotreksat, vinblastin ve gemsitabin gibi en önemli ilaçlar uzun zamandır hem serbest eczanelerde, hem de birçok kamu ve özel hastane eczanelerinde bulunmamaktadır. Oysa özellikle hayati önemi haiz olan bu ilaçlar birçok kanser çeşidinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar ülkemize hammaddesi yurt dışından gelmekte ve tek bir firma tarafından üretilmektedir.” denildi.

Son zamanlardaki ilaç yokluğunun nedenleri olarak yaşanan büyük ekonomik kriz, döviz fiyatlarındaki ani yükseliş, enflasyondaki hızlı artış, hammadde sağlanmasındaki sorunlar nedeniyle üretim yapılamaması gösterildiği kaydedilen açıklamada, “Öte yandan fiyatları ve dolayısıyla kâr miktarları “düşük” olan bu ilaçların kapitalist ilaç şirketleri ve insan hayatı üzerinde şekillenen ilaç “piyasası” için cazip görünmediği ve firmaların bu ilaçları üretmekte pek de istekli davranmadıkları bilinen bir gerçektir. TTB ve Tabip Odaları olarak bütün ısrarlarımıza rağmen Ne yazık ki Türkiye’de devlet ilaç üretimine girmemekte ve hastaları tamamıyla ilaç firmalarının insafına terk etmektedir.” ifadeleri kullanılırken, “Gerekçesi ne olursa olsun kanser hastalarının mağdur edilmesi tarafımızdan asla kabul edilemez.” vurgusu yapıldı.

Açıklama, “Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz: Kanser hastalarının tedavilerinin aksamaması için sorun ivedilikle çözülmeli, hayati önemi haiz bu ilaçlar acilen tedarik edilmesi sağlanmalıdır!” ifadeleriyle son buldu.

‘Sağlıkta devrim’in son durumu: Kanser hastalarına ‘7 ay sonra gel’ deniliyor!

SES: Kamu hastaneleri malzeme alamayacak hale getirildi

Yukarı