Gündem

Kağıt krizine karşı matbaacılardan çağrı

“Kağıt krizi nedeniyle şimdiden matbaalar kapanmaya başladı. Kimsenin nakit parası yok ve gidip kağıt alamıyor. Satışlar dövizden olduğu için bizim buna gücümüz yetmiyor. Kapanan matbaa sayısı daha da artacak ileriki günlerde. Esnaf çok zor durumda ve böyle giderse yaşama şansı yok”

Türkiye Matbaacılar Federasyonu Başkanı Ahmet Hüseyin Gürbüz, “Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu yerli üretimden geçer” dedi ve hep birlikte fabrika kuralım çağrısında bulundu: “Devlet kuramıyorsa bizlere arazi versin, destek versin, teşvik versin, yol göstersin; tüm matbaacılar, yayıncılar, gazeteciler, kağıt tedarikçileri hep birlikte fabrika kuralım ve işletelim”

Türkiye Matbaacılar Federasyonu Başkanı Ahmet Hüseyin Gürbüz, dövizdeki artıştan en çok etkilenen sektörlerin başında gelen kağıt sektörünün sorunlarına dair bir açıklama yaptı.

Gazeteduvar‘dan Serkan Alan‘ın yaptığı özel haberine göre Ankara Matbaacılar, Ciltçiler ve Sanatkârları Esnaf Odası’nca düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Matbaacılar Federasyonu Başkanı Ahmet Hüseyin Gürbüz,  dovizdeki artıştan bu denli etkilendiği için kağıtta dışa bağımlı olduğumuzu dile getirerek “Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu yerli üretimden geçer” diyen Türkiye Matbaacılar Federasyonu Başkanı Gürbüz, “Devlet kuramıyorsa bizlere arazi versin, destek versin, teşvik versin, yol göstersin; tüm matbaacılar, yayıncılar, gazeteciler, kâğıt tedarikçileri hep birlikte fabrika kuralım ve işletelim” çağrısını paylaştı.

SEKA Kâğıt Fabrikalarının kapatılmasını da eleştiren Gürbüz, kağıt ve kartonların yüzde 90’ının yurt dışından ithal edildiğini, Türkiye’de bugün 5 kağıt fabrikasının yıllık 250 bin ton üretim yaptığını ancak tüketimin 650 bin ton olduğunu hatırlatarak, yurt dışından ithal edilen 400 bin ton kağıt yerine mevcut fabrikaların kapasitelerinin arttırılmasını ve yenilerinin açılmasını talep etti.

MATBAACILAR FEDERASYONU’NDAN ÖNERİLER

Gürbüz, Türkiye Matbaacılar Federasyonu’nun önerilerini şöyle sıraladı:

“Yurt dışından gelen karton ve kâğıt ithalatında gümrük ve vergisi alınıyorsa bunların alınmaması. Geçici bir süre kâğıt ve kartondan KDV alınmaması.

Tüm matbaa ürünlerinde KDV’nin sabitlenmesi; yani 1’inci hamur ve gazete kâğıdında yüzde 8; karton, fotokopi ve kuşe kâğıtları ile işçilikte yüzde 18 olan KDV’nin hepsinin eşit olması; yani yüzde 8’in altına düşürülmesi.

Okulların açılması ile birlikte öğrencilerimizin kullandığı kırtasiye ürünleri ve A4 kâğıtların da aşırı yükselmesi aile bütçesini de olumsuz olarak etkileyecektir.

KOSGEB nefes kredilerine uygulanan ötelemenin diğer vergi barışında yapılandırılan borçların 2019 yılına ertelenmesi sektörümüzü bir nebze olsun rahatlatacaktır.

Devletin bundan sonra matbaa yatırımı yapmaması ve tasarrufa gidilmesi.

Küçük ve orta ölçekli matbaalarımızın özellikle maliye ile anlaşmalı matbaalarımızın bu güne kadar yaptığı yatırımlar düşünülerek basit usulde kullanılan evrakların E-fatura uygulamasına karşı olmadığımızı fakat burada kullanılan belgelerin anlaşmalı matbaalarda basılmasını talep etmekteyiz.

“ESNAF ZOR DURUMDA, BÖYLE GİDERSE YAŞAMA ŞANSI YOK”

Basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Türkiye Matbaacılar Federasyonu Başkanı, önümüzdeki günlerde kapanan matbaa sayısının daha da artacağı uyarısında bulunarak “Kağıt krizi nedeniyle şimdiden matbaalar kapanmaya başladı. Kimsenin nakit parası yok ve gidip kağıt alamıyor. Satışlar dövizden olduğu için bizim buna gücümüz yetmiyor. Kapanan matbaa sayısı daha da artacak ileriki günlerde. Esnaf çok zor durumda ve böyle giderse yaşama şansı yok” değerlendirmelerinde bulundu.

Yukarı