Kağıt krizi nedeniyle 300 gazete ve matbaa kapandı

CHP'li Özcan Aygun, döviz kurlarıyla bağlantılı olarak yükselen kağıt fiyatları nedeniyle 300 gazete ve matbaanın kapandığını duyurdu.

Kağıt krizi nedeniyle 300 gazete ve matbaa kapandı

CHP’li Özcan Aygun, döviz kurlarıyla bağlantılı olarak yükselen kağıt fiyatları nedeniyle 300 gazete ve matbaanın kapandığını duyurdu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Özcan Aygun, yükselen döviz kurları nedeniyle kağıt fiyatlarının çok yüksek seviyelere çıkması sonucu 300 gazete ve matbaanın kapandığını duyurdu.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, kurdaki artış, kağıdın tonunu geçen yıla göre 750 avrodan 900 avroya, gazete kağıdının tonunu ise 450 dolardan 800 dolara çıkardı. Yerelde faaliyet gösteren 300’e yakın gazete ve matbaa, kağıt fiyatlarını karşılayacak bütçeye sahip olmadığı için kapandı. 11’e yakın yayınevi de faaliyetlerine son verdi.

Sıkıntı nedeniyle hastaneler randevu tarihlerini kağıda dökemiyor, mahkemeler duruşma tutanaklarında sıkıntı yaşıyor.

Aygun, SEKA Balıkesir, Giresun ve Kocaeli işletmelerinin 2013’ten itibaren satışıyla Türkiye’nin kağıtta yurt dışına tamamen bağımlı hale geldiğini kaydetti.

Gazete, matbaa ve yayınevlerinin büyük mali sıkıntılara girdiğini söyleyen Aygun, kağıda KDV uygulanırken, pırlantada KDV oranının sıfır olduğuna işaret etti.

Aygun, Araştırma Komisyonu’nun şu konular üzerinde çalışması gerektiğini belirtti:

  • Kağıt fabrikası kurulması için teşvik çıkarılması
  • Özelleştirilen SEKA işletmelerinin neden üretime geçemediğinin araştırılması
  • Usulsüz özelleştirmelerin incelenmesi ve sorumlular hakkında işlem başlatılması
  • İthalat kaynaklı sıkıntıların giderilmesi, kitap ve gazete kağıdında yüzde 8, birinci hamur kağıtta yüzde 18 olan KDV’nin sıfırlanması
  • Basın İlan Kurumu kanalıyla kağıdın ucuz fiyattan tedarik edilerek gazete sahiplerinin sübvanse edilmesi.