İZBAN yönetiminden grev kırıcılığı

İzmir'in kent içi banliyo ulaşım sistemi olan İZBAN'da bu sabah 342 işçi greve başladı.

İZBAN yönetiminden grev kırıcılığı

İzmir’in kent içi banliyo ulaşım sistemi olan İZBAN’da bu sabah 342 işçi greve başladı. Grevden dolayı bu sabah itibariyle seferler durdu. Ancak İZBAN yönetimi grev kırıcılığı yaparak taşeron yedi makinist ile uzun aralıklarla seferleri sürdürmeye çalışıyor.

İZBAN yönetimi yaptığı açıklama ile grev kırıcılığını şöyle ifade etti: “İZBAN, grev nedeniyle oluşan mağduriyeti azaltabilmek amacıyla yoğun saatlerde seferler düzenliyor. Yolcu sayısının en fazla olduğu bölgeler olan Çiğli ile Adnan Menderes Havalimanı arasında 24 dakikada bir kısıtlı kapasite olarak başlayan seferler, grev kapsamı dışındaki makinistlerle gerçekleşiyor. Seferler 06:30 ile 11:00, 16:00 ile 22:00 saatleri arasında yapılıyor.”

“Grev kırıcılık suçtur”

Demiryol İş Sendikası üyesi 342 işçi adına İZBAN İş Yeri Temsilcisi Ahmet Güler, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Bizler anayasal hakkımız olan grev hakkımızı, üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. İZBAN, dün gece kamuoyunda bizim hakkımızda olumsuz bir algı oluşturmak için önce şişirilmiş ve giydirilmiş rakamlarla yüzde 65 zam verdikleri yalanını söyledi. Bu sabah da grev kırıcılığına soyundu. Grev kırıcılığı suçtur. İZBAN bu suçu işlemektedir.”

“TEKLİFİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Eryüz, işçilerle birlikte Alsancak istasyonu önünde bir basın açıklaması yaptı.
İZBAN yönetiminin, işçiyi enflasyondan koruyacak bir zam teklifinde bile bulunmadığını ve yaklaşık bir yıldır zam almadıklarını belirten Eryüz, şunları söyledi:

“İzban işçisi 1 Ocak 2018’den bu yana ücret zammı almadı. Son 1 yıllık enflasyon yüzde 21.62, Ocak ayından bugüne kadar geçen 11 aylık dönemin enflasyonu ise yüzde 20.80 olmuştur. İşverenimizin teklif ettiği kümülatif zam önerisi yaklaşık yüzde 21 ve 2018 Aralık sonuna kadar geçerli olacak, yani 20.80 enflasyonun üzerine daha yedi aylık enflasyon gelecek. Teklif edilen zammın ücretlerimizi sadece enflasyona karşı koruması için bugünden sonraki yedi aylık enflasyonun binde 2 olması gerekiyor. Demiryol İş Sendikası olarak aranızda yedi aylık enflasyonun binde 2 olacağına inanacak herhangi birinin olduğunu düşünmüyoruz.

Bunun dışında hepinizin bildiği gibi şu an ülkemizde asgari ücret zammının en az enflasyon oranında olması konuşuluyor.
Ülkemizin önde gelen ekonomi uzmanlarının enflasyon beklentilerinin yüzde 30’ları aştığı, kredi faizlerinin yüzde 35’lere dayandığı ortamda, üyelerimizin karınlarını doyurmaya dahi yetmeyecek 1.850 TL–2.500 TL aralığındaki ücretlerle çalışmalarına rıza göstermeyeceğimizin tüm kamuoyunca bilinmesini isteriz. Bizim bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildir. Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada temsil ettiği üyelerinin haklarını korumak ve geliştirmek için gereken ne varsa yapmaktan kaçınmayacaktır.

“KARNIMIZI DOYURMAK İÇİN GREV YAPIYORUZ”

Geçinebilecek bir ücret almak için yasal hakkımız olan grev süresince arkadaşlarımızın ücret almayacaklarının, grevin bir anlamda işsizlik olduğunun ve hiç istemediğimiz halde açlık sınırının altında ücret teklif eden işverenimiz tarafından grev yapmaya zorlandığımızın herkes tarafından bilinmesini isteriz. Biz Demiryol İş Sendikası olarak grev seven bir sendika değiliz. 70 yıla yakın geçmişimizde yaşadığımız onca zorluğa, onca krizlere rağmen üç kez grev yapmak zorunda kaldık. İZBAN çalışanları karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar. Hiç kimse işsizliği, ücret almadan yaşamayı başka türlü göze almaz.

Bu bağlamda Demiryol İş Sendikası olarak, yasal ve sosyal sorumluluklarımız gereğince almış olduğumuz grev kararını bugünden itibaren uygulamaya başlamış bulunuyoruz.”