İstismar edilen çocuğun annesine baskı: 'Senin çocuğun erkek. Kızlığı bozulmadı ki. Bir şey olmaz, unutur gider'

Erzurum'da açılan çocuğa cinsel istismar davasında konuşan mağdur çocuğun annesi, ailenin sürekli evlerine gelerek şikayetten vazgeçmeleri konusunda baskı yaptığını dile getirdi. Mağdur çocuğun annesi A.G., sanığın annesinin "Senin çocuğun erkek. Kızlığı bozulmadı ki. Bir şey olmaz, unutur gider" diyerek, şikayetten vazgeçirmeye çalıştığını anlattı.

İstismar edilen çocuğun annesine baskı: 'Senin çocuğun erkek. Kızlığı bozulmadı ki. Bir şey olmaz, unutur gider'

Erzurum’da açılan çocuğa cinsel istismar davasında konuşan mağdur çocuğun annesi, ailenin sürekli evlerine gelerek şikayetten vazgeçmeleri konusunda baskı yaptığını dile getirdi. Mağdur çocuğun annesi A.G., sanığın annesinin  “Senin çocuğun erkek. Kızlığı bozulmadı ki. Bir şey olmaz, unutur gider” diyerek, şikayetten vazgeçirmeye çalıştığını anlattı.

Erzurum Aşkale’de iki aile arasında başlayan kavgayı soruşturan jandarma, ortaokul öğrencisi 14 yaşındaki Y.G. adlı erkek çocuğun, akrabası 27 yaşındaki Y.G.’nin cinsel istismarına uğradığı bilgisine ulaştı. Bunun üzerine Aşkale savcılığı, soruşturmayı çocuğa cinsel istismar konusu üzerinden derinleştirdi.

Savcının talebi üzerine çocuğun ortaokuldaki rehber öğretmeni de devreye girdi. Çocuk, öğretmenine komşusu Y.G.’nin kendisine ilkokul yıllarından itibaren cinsel istismarda bulunduğunu anlattı.

DHA‘nın aktardığı habere göre, daha sonra Çocuk İzleme Merkezi’nde ifade veren çocuk, ifadesinde şunları söyledi: “İlk kez 9-10 yaşlarında bana istismarda bulundu. Beni götürdüğü çatı katında bu eylemi yaptı. Daha sonraki yıllarda da benzer şekilde istismar eylemleri oldu. 7. sınıftayken aynı teklifi yapınca durumu aileme anlattım. Bundan dolayı iki aile arasında kavga çıktı.”

Tutuklanan ve bir süre sonra tahliye edilen Y.G. hakkında ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 16 yıl, ‘cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 4.5 yıldan 11 yıl üç aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sanık Y.G., Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında suçlamaları kabul etmedi.

Duruşmada sanıktan şikâyetçi olan Y.G.’nin annesi A.G. de dinlendi. Anne ifadesinde, ailenin sürekli evlerine gelerek, kendilerine şikayetten vazgeçmeleri konusunda baskı yaptığını anlattı:

“Sanığın annesi Ş.G. evime gelerek, ‘Senin çocuğun erkek. Kızlığı bozulmadı ki. Bir şey olmaz, unutur gider’ diyor. Bizi her gördükleri yerde ‘Çocuğumun adını kimseye söylemeyeceksin. Mahkemeye gidip yalan söyledik diyeceksiniz’ diyorlar. Şikâyetçiyim.”

Duruşma ertelendi.