İstanbul Valisi Vasip Şahin'den 3. Havalimanı açıklaması

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin direnişi ve sonrasında yaşanan gözaltılarla ilgili açıklama yaptı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin'den 3. Havalimanı açıklaması

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin direnişi ve sonrasında yaşanan gözaltılarla ilgili açıklama yaptı. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin sorunlarının giderilmesi için İGA’nın çalışma başlattığını ileri süren Vasip Şahin, “İş barışı noktasında baktığımızda orada herhangi bir sorun yok. Dün sabah itibariyle işçilerimiz işbaşı yaptılar” iddiasında bulundu.

Geçtiğimiz Cuma günü havalimanı inşaatında işçilerin eylemi sonrası 401 işçinin gözaltına alındığını ve 275’inin serbest bırakıldığını açıklayan Şahin, “Cuma günü sabah saatlerinde çalışanlarımızın servis hizmetinin gecikmesine bağlı olarak bir takım talepleri oldu. Buna bağlı olarak oradaki taleplerin ve hareketliliğin koordinesi noktasında iki kaymakamımız ve jandarma il komutanımız 3. Havalimanı’nın inşaat sahasına gittiler. Hem çalışanlarla gerekli görüşmeleri yaptılar hem de onların işverenle buluşmasını temin ettiler ve işverene oradaki sıkıntı ve çalışanların taleplerini ilettiler. Bunun üzerine işveren tarafı da bu konuyu incelemeye aldı” dedi.

Eylemin ‘istismar’ edilme ihtimali olduğunu da ileri süren Vali Şahin, “Konunun başka türlü istismar edilme ihtimaline karşı da kolluk kuvvetlerimiz gerekli tedbirleri alarak orada bulunan insanların öncelikle kimlik kontrollerini ve oradaki durumlarını inceleme, araştırma faaliyeti konusunda bir takım kolluk görevlerini ifa ettiler. Bu arada çalışma kimliği olmayan ya da orada provokasyonvari eylemler yapmaya çalışan kişilerin de olduğu toplam 401 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 275’i bugün sabah itibariyle salıverildi. Diğerleriyle ilgili işlemler devam ediyor. Onların arasında suça karışanların dışındakiler mutlaka başsavcılarımızın titiz incelemeleriyle salıverilecektir” ifadelerini kullandı.