İstanbul Newrozu'nda gözaltılar var

İstanbul Bakırköy'deki Newroz kutlaması öncesi yoğun güvenlik önlemleri ve gözaltılar oldu.

İstanbul Newrozu'nda gözaltılar var

İstanbul Bakırköy’deki Newroz kutlamaları öncesi polisin miting alanına girmek isteyenlere yönelik uygulamaları tepki çekerken, bazı kişiler polis tarafından gözaltına alındı.

Alana giden yolarda ve alan çevresinde alınan yoğun önlemler nedeniyle Bakırköy Adliyesi’ne gitmek isteyen avukat ve vatandaşlar da büyük zorluklar yaşadı. Alınan yoğun önlemler nedeniyle Adliye’ye tek kapıdan girişlerin yapılması uzun kuyruklara neden oldu. Avukatlar, duruma tepki gösterdi.  “Arama yapılıyor” gerekçesiyle alanın geç açılmasına halkın tepki göstermesi üzerine polis kontrol noktalarından kitleyi almaya başladı.

DÖVİZLERE, TİŞÖRTLERE EL KONULDU

Saat 11.20 itibariyle kontrol noktalarından girişler başladı. “Savaş değil barış istiyoruz”, “Zalim Dehaklar kaybedecek Devrimci Kawalar kazanacak” yazılı dövizlere polis el koydu. Bir polis amirin polislere, “Beğenmediğiniz hiçbir şeyi almayın” talimatı dikkat çekti. Bunun üzerine kimi polisler, vatandaşların boyunlarındaki puşilerini almak istedi. Kimileri direnerek puşilerini teslim etmezken, kimi yurttaşların ise puşilerine el konuldu.

Yine kimi gençlerin giydiği “Kürdistan” yazılı tişörtler de polisler tarafından üzerlerinden çıkarılarak alındı. Bir kadının sarı kırmızı yeşil renkli çantasına da el konuldu. Polis, yaşlı bir yurttaşın kullandığı ilacı dahi almak istedi. Ancak hem çevredekilerin hem de yaşlı yurttaşın tepkisi üzerine polis geri adım atmak zorunda kaldı. Yine, burada da gazetecilerin görüntü alması engellenmeye çalışıldı. Polis, gazetecilere “Burası bizim güvenlik alanımız. Burada çekim yapamazsınız gidin buradan” dedi.

Mitingi öncesi arama noktalarında 3 kişi gözaltına alındı.