Yargıdan işçi düşmanı karar

Patronu için, 'Cimri, pinti' benzetmesi yapan işçi, tazminatsız şekilde kapı önüne konuldu. Mahkemenin 'tazminat ödenmeli' dediği işçiyle ilgili Yargıtay ise patrondan yana karar verdi.

Yargıdan işçi düşmanı karar

Çalıştığı iş yerinden, iş sözleşmesinin işverence haksız olarak feshedildiğini belirten işçi, 2. İş Mahkemesi’ne müracaat ederek, kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma, hafta tatili, yıllık izin ve genel tatil ücreti alacaklarını talep etti.

Mahkemede savunma yapan davalı işveren ise; davacı işçinin iş yerinde kullanımı yasak olmasına rağmen gizli oturumlar açarak yazdığı e-maillerde, şirket sahibi hakkında da “Cimri, pinti” gibi kelimeler kullandığını ve küfür ettiğini öne sürdü.

Mahkeme, davacının yazışmalarda kullandığı ifadelerle ilgili yapılan ceza yargılaması sonucunda beraat ettiğine dikkat çekip, davacıya tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

“‘CİMRİ’, ‘PİNTİ’ GİBİ HAKARET İÇEREN…”

İHA‘nın haberine göre, karar davalı işveren tarafından temyiz edildi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi temyiz başvurusunun ardından emsal nitelikte bir karara imza attı.

Kararda, “Davacı tarafından davalı şirketin sahibine ‘cimri, pinti’ gibi hakaret içeren e-mail kayıtları nedeniyle davacının iş akdinin işverence feshinin haklı olduğu anlaşılmaktadır. Davacı hakkında görülen ceza yargılanmasında verilen beraat kararının hukuk hakimini bağlamayacağı gözetilmeden, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerine kabulü hatalıdır. Temyiz olunan kararın oy birliği ile karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.