İnşaat sektöründe büyük düşüş

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,5 azaldı.

İnşaat sektöründe büyük düşüş

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde konut sektörünü canlandırmak için kampanya başlatacağını açıklamış, ardından  bir çok banka konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına indirme kararı almıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yapımına başlanacak olan inşaatların durumunu gösteren yapı ruhsatlarıyla ilgili açıkladığı veriler de, sektördeki büyük daralmayı rakamlarla ortaya koydu. TÜİK’in ocak-mart dönemine ilişkin açıkladığı yapı izin istatistiklerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 23,5, yüzölçümü yüzde 32,9, değeri yüzde 19,8, daire sayısı yüzde 41,9 düştü.

Söz konusu dönemde yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüzölçümü 30,8 milyon metrekare oldu, bunun 15,3 milyon metrekaresi konut, 10 milyon metrekaresi konut dışı alanlar ve 5,5 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanları olarak hesaplandı.

Kullanma amacına göre 19,9 milyon metrekare ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 2,9 milyon metrekare ile kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları izledi.

Yapı sahipliğine göre, özel sektör 23 milyon metrekare ile en büyük payı aldı. Bunu 7,5 milyon metrekare ile devlet sektörü ve 0,4 milyon metrekare ile yapı kooperatifleri takip etti. Daire sayısına göre ise toplam 135 bin 521 dairenin 119 bin 195’i özel sektör, 15 bin 36’sı devlet sektörü ve bin 290’ı yapı kooperatifleri tarafından alındı.