İnce: Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminin 5 yıl sürmeyeceğini senet veririm size

24 Haziran genel seçimlerinde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, partisinin Adapazarı'nda düzenlediği 'Cumhuriyet Gecesi' programına katıldı.

İnce: Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminin 5 yıl sürmeyeceğini senet veririm size

24 Haziran genel seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, partisinin Adapazarı’nda düzenlediği ‘Cumhuriyet Gecesi’ programına katıldı.

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5 yıldan erken yapılacağı konusunda senet verebileceği iddialarında bulunan İnce, “Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminin 5 yıl sürmeyeceğini senet veririm size, senet veririm hiç merak etmeyin. Bir mucize yaratmak zorundayız. Bir mucize oluşturmak zorundayız, olmazları olur kılmalıyız. Bu ülkede Anayasa olmayabilir, Anayasa Mahkemesi görevini yapmayabilir, bu ülkede kurumlar çökertilmiş diz çöktürülmüş olabilir, bu ülkenin üniversiteleri suskun, sivil toplumu içine kapanmış olabilir. Bütün bunlara rağmen emin olun ki her mahkemede bir mübaşir, her karakolda bir çavuş, her okulda bir öğretmen, her dağda bir çoban, her caddede bir esnaf, her okulda bir öğrenci var Cumhuriyetçi bunu böyle bilin” dedi.

İnce ‘Öğrenci Andı’ tartışmalarına da değinerek “Bugünlerde bir tartışmadır gidiyor. Andımız söylenecek mi söylenmeyecek mi? Değerli hemşerilerim Türküm diyemez daha önce diyemedi, doğruyum dese yalan, çalışkanım dese komik, küçüklerimi korumak dese yurtlarda çocuklara her gün tecavüz ediyorlar, büyüklerimi saymak dese Cumhuriyet’in kurucularına iki ayyaş diyor. Milletimi sevmek dese al ananı git diyor, Soma’da madenciyi tekmeletiyor, onun için kızmayın bunlara söyleyemez ki, hangisini söyleyecek?” ifadelerini kullandı.