İç Açı

İmam hatipler iflas etti

100 bine yakın öğrencinin açıkta kaldığı LGS sonrası, AKP’nin kamuya ait milyonlarca parayı yatırdığı imam hatiplerin yarısına yakını boş kaldı. Sözcü yazarı Necati Doğru da tabloyu köşe yazısında “İflas” diyerek nitelendirdi.

AKP’nin toplumda dinselleşme politikasına paralel olarak tüm olanaklarını seferber ettiği imam hatipler, dayatmalara rağmen tercih edilmemiş, 224 bin 950 kontenjanı bulunan Anadolu imam hatip liselerine 107 binden fazla kontenjanı boş kalmıştı.

Sözcü yazarı Necati Doğru, “İflas” başlığıyla köşesine taşıdığı konuyla ilgili, “Çocukların bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişmelerine destek olsun diye çoğunlukla imam hatip liselerinde “Kuran-ı Kerim Okuma, Hafızlık, Ezan yarışması, 40 Hadis etkinliği” düzenleme, dini kitapları özendirme ve binlerce çocuğu kapsayan “yaz dini eğitim etkinlikleri” de yaptı, yapıyor. Elde edilen sonuç: İmam hatip iflas etti.” ifadelerini kullandı.

Doğru’nun yazısından ilgili bölüm şöyle:

İsraf dine göre haramdır. Vazgeçtim haramdan, sevaptan, paradan, puldan fakat çocuklara yazık. Çocukların geleceği din odaklı eğitim sisteminde israf malzemesi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 2019 Yatırım Planı’nda Fen liseleri ile imam hatip liseleri arasındaki uçurum dudak uçuklatmıştı. Fen liselerine: 109 milyon TL. İmam hatip liselerine: 1 milyar 700 milyar TL ayrılmış. İnşaatı devam eden fen liselerine 207 milyon TL, imam hatip liselerine ise 2 milyar 770 milyon TL yapım parası aktarılmıştı. Yani Milli Eğitim Bakanlığı, genel bütçeden aldığı çok yüksek payla en çok imam hatip liselerini gözetti, korudu, destekledi. Ayrıca yine paralar ayırıp; çocukların bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişmelerine destek olsun diye çoğunlukla imam hatip liselerinde “Kuran-ı Kerim Okuma, Hafızlık, Ezan yarışması, 40 Hadis etkinliği” düzenleme, dini kitapları özendirme ve binlerce çocuğu kapsayan “yaz dini eğitim etkinlikleri” de yaptı, yapıyor.
Elde edilen sonuç:
İmam hatip iflas etti.

Yeni Milli Eğitim Bakanı “iflası” kucağında buldu. Eğitim kalitesi iyi okullara girmek için yapılan LGS sınavına 1 milyon 260 bin öğrenci katıldı. İstediği ilk tercihe giren öğrenci sayısı sadece 33 binde kaldı. Matematikte her 100 öğrenciden 10’u, fen bilimlerinde her 100’den 8’i sıfır çekti. 224 bin kişilik imam hatip kontenjanında 107 bin kişilik kontenjan boş kaldı. Eve en yakın imam hatipleri bile öğrenciler ve aileleri tercih etmedi.”

LGS sonuçları açıklandı: Erdoğan’ın ‘göz bebeği’ imam hatipler boş kaldı

Yukarı