"Başı açık öğrencilere sinir oluyorum"!

Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’in bir imam hatip okulunda düzenlenen etkinlikteki ifadeleri yargıya taşındı.

Bartın’ın Ulus ilçesinde, 21 Şubat tarihinde Ulus Müftülüğü’nün düzenlediği bir toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’in başı örtülü olmayan öğrencilerden rahatsız olduğunu söylediği öne sürülüyor.

Birgün’den Serbay Mansuroğlu‘nun haberine göre: söz konusu toplantıya Ulus Müftüsü Murat Okuyar, Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Ulus İlçe Milli Eğitim Müdürü Levent Ok ve Ulus İmam Hatip Lisesi Müdürü Adem Aslan katılırken, toplantıda Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir söz aldı.

Demir’in, Cumhuriyet’e ve laikliğe karşı düşmanlığını kendisini ziyarete geldiğini belirttiği bir arkadaşının ağzından dile getirip “Beni ziyarete gelen bir arkadaşım, ‘Bizler Köy Enstitüsü Mezunları öğretmenler olarak köylerde dinimize hakaret ettik, eğer 120.000 cami kadrosu bizim elimizde olsaydı kendi iktidarımızı kurardık’ dedi.”, “Bizim elimizde 120 bin cami kadrosu var ama bu imkânlar Atatürkçülerin elinde olsaydı eli silahlı terörist yetiştirirlerdi” ifadelerini kullandığı belirtiliyor.

Habere göre, Demir’in gerici zihniyetini tamamlayan sözleri ise “Okulları ziyaret ederken başı açık öğrencileri gördüğünde sinirlendiğini ve bu öğrencilerin başlarının kapatılması konusunda okul müdürlerini fırçaladığını” belirttiği ifadeleriyle açığa çıkıyor.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

CHP Bartın İl Başkanı Hatice İlknur Erkan, söz konusu iddialarla ilgili suç duyurusunda bulundu. İlknur Erkan, İl Milli Eğitim Müdürü Demir’in alenen hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama, Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ve görevi ihmal suçlarını işlediğini kaydetti.

Başkan Erkan, Savcılığa yaptığı suç duyurusunda ‘toplantı tutanakları ve kamera kayıtlarının’ incelenmesini talep ederek şu istekte bulundu: “Sayın Savcılık Makamınca ayrıca re’sen tespit edilecek suçları işleyen Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’den şikâyetçi olmakla hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak 5237 sayılı TCK’nin ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmasını talep ederim.”

“YILBAŞI KUTLAMAYIN” DEMİŞTİ

Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, daha önce de ildeki tüm okulların müdürlerinin cep telefonlarına yılbaşı kutlamalarıyla ilgili skandal bir uyarı mesajı göndermişti. Kentteki 108 okul müdürünün cep telefonlarına gönderilen mesajda Demir şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kıymetli yönetici arkadaşlarım; yaklaşan yılbaşı nedeniyle yüzde 99’u Müslüman olan bu güzel Anadolumuzun anasınıfı, anaokulu ve tüm okullarımızda çocuklarımıza Anadolu insanının gelenek ve görenekleri ile bağdaşmayan, Hıristiyanlık propagandası olan Noel-yılbaşı kutlamalarının çocuklarımızın bilinçaltını işgal etmesine fırsat vermeyerek, milli bir hassasiyet sergileyeceğiniz için şimdiden teşekkür ederim. Yaşar Demir. Milli Eğitim Müdürü.”