İflas eden inşaat şirketine kayyım talebi

İnanlar İnşaat'a 'FETÖ' soruşturması kapsamında kayyım atanması talep edildi.

İflas eden inşaat şirketine kayyım talebi

Serdar İnan hakkında yürütülen ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında, sahibi olduğu İnanlar İnşaat’a kayyım atanması talep edildi.

Hürriyet’ten Ceylan Sever’in haberine göre, mağdur avukatı Penbe Üner Keskin ve Orhan Boran, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe sunarken, şu iddialara yer verildi:

“İnanlar İnşaat Anonim Şirketi yöneticisi ve sahibi olan Serdar İnan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar bürosunda FETÖ/PDYsilahlı terör örgütü ile şirketin örgüt kontrolünde olup olmadığına ilişkin soruşturma devam ediyor. FETÖ/ PDY Silahlı Terör Örgütü’nün kontrolündeki şirket ortakları emanetçi olarak örgüt içinden seçildi. Ortaklıkları kâğıt üzerinde kaldı. Ortaklık girişlerinde veya hisse devirlerinde para ya da sermaye koymadılar. Hisse devir bedeli olarak emanetçi ortakların hesaplarına yatırılan paralar örgüte verildi.

MAĞDURLAR 600’Ü BULDU

Şirketin 9 Nisan 2018’de olağanüstü genel kurul toplantısının yönetim kurulu başkanı Serdar İnan tarafından gerçekleştirildiği ve burada alınan kararla şirket başkan yardımcılığına Orhan Arslan’ın getirildiği belirtildi. Bu toplantıdan 5 gün sonra Serdar İnan’ın FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile organik bağın kesilmemesi için Kanada’ya gitti vurgulanan dilekçede Kanada ile Türkiye arasında suçluların iadesine dair anlaşma olmadığı hatırlatıldı. İnanlar İnşaat Anonim Şirketi yöneticilerinin Kanada’ya kaçma planlarından önce tamamladıkları projelerden olan Teras Hayat Sitesi, Teras Plus Sitesi, Teras Koru Sitesi, Teras Tema Sitesi, Teras Mix Sitesi, Teras Lotus Sitesi, Teras Bahçe Sitesi, Teras Vadi Sitesi’nde mağdur sayısının yaklaşık 600 kişiyi bulduğu kaydedildi.

İFLAS İSTEMİŞTİ

İnanlar İnşaat’ın patronu Serdar İnan, geçtiğimiz Nisa ayında sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden bir açıklama yaparak şirketin kapısına kilit vurulduğunu söylemişti. Çalışanların maaşlarını ilk kez bu ay ödeyemediklerini belirten İnan, “Türkiye’deki şirketimizin mal varlığı rahatlıkla borçlarının kapanmasını sağlayacak seviyededir. Bu sebeple şirketimizin üzülerek iflasını istiyorum, ilgili resmi makamlardan ricam işlemlerin bu yönde yapılmasıdır, böylece hak sahipleri alacaklarını rahatlıkla alabileceklerdir” demişti.