Dış Açı

'İfade özgürlüğü' eylemi yapan aşırı sağcılar, Sosyalist kitabevine saldırdı

İfade özgürlüğü eylemi yapan aşırı sağcılar, Sosyalist kitabevine saldırdı

Cumartesi akşamı Londra’da Infowars internet sitesine yönelik sansür gerekçesiyle ifade özgürlüğü eylemi yapan aşırı sağcılar, Sosyalist kitabevine saldırdı.

İngiltere’nin sol düşünceye yakın dergi ve kitaplar satmasıyla tanınan en büyük kitabevlerinden Bookmarks, Londra’daki dükkanının aşırı sağcılar tarafından saldırıya uğradığını, kitap ve dergilerin yırtıldığını ve çevreye atıldığını açıkladı.

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Bookmarks, cumartesi akşamı Londra’nın merkezindeki Bloomsbury Caddesi’nde bulunan dükkanlarının kapandığı saatlerde ondan fazla aşırı sağcı saldırganın dükkana girdiğini söyledi. Saldırıda yaralanan olmadığı duyuruldu.

‘Aşırı sağın cüreti artıyor’

The Guardian’a konuşan Irkçılığa karşı ayağa kalk grubu üyesi Michael Bradley, “Neyse ki bu kez kimseye bir şey olmadı ancak bu aşırı sağın Londra’nın merkezindeki bir kitapçıya saldıracak kadar kendine güvendiğini ortaya koyan tehditkar bir gelişmedir” dedi.

İfade özgürlüğü eylemi bahanesiyle kitapçıya saldırdılar

Londra’da dün aşırı sağcılar, Infowars internet sitesine yönelik sansür gerekçesiyle aynı pankartlarla eylem yapmıştı. Eylemde ayrıca Trump’ın seçim sloganını Britanya’ya uygulayarak “Britanya’yı yeniden büyük yap” yazılı pankartlar da taşınmıştı.

Bradley, ifade özgürlüğü iddiasıyla eylem yapan aşırı sağcıların bir kitapçıya saldırmasının gerçek niyetlerini ortaya koyduğunu da söyledi.

Bookmarks’ın açıklamasında “Buna bir daha izin vermeyeceğiz. Bir daha asla” denildi.

Yukarı