İDO "tasarruf" için iç hatlarını kapatıyor

İDO, "tasarruf" tedbirleri kapsamında İstanbul'daki iç hat seferlerini 1 Aralık'tan itibaren durdurma kararı aldı.

İDO

2011 yılında yapılan özelleştirme ihalesi ile 861 milyon dolarlık bedelle Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubu tarafından alınan İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. ( İDO) “tasarruf” tedbirleri kapsamında 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren iç hat seferlerini durduruyor.

Kamusal hizmet olarak sunulması gereken ulaşımın özel sektörün elinde alınıp satılan ve “zarar” edildiğinde de tamamen devreden çıkarılan bir meta haline gelmiş olması, piyasacılığın sürdürülemezliğinin de yalın bir göstergesi oldu.

Şirket kaynaklarından alınan bilgilere göre İDO’nun Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar’dan oluşan iç hat seferleri 1 Aralık tarihinden itibaren artık yapılmayacak.

Habertürk‘ün aktardığına göre, “son dönemde döviz kurundaki yükselişe karşın, iç hatlardaki fiyat artış taleplerinin uygun görülmemesi, haksız rekabet ve Osmangazi Köprüsü geçiş fiyatlarının sözleşmeye aykırı olarak düşürülmesinin İDO tarafından öngörülememesi” nedeniyle, “tasarruf” tedbirleri kapsamında şirket tarafından zarar eden tüm hatların geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

İDO’nun geçen hafta yapılan yönetim kurulu toplantısında İskoçya merkezli yabancı ortak Souter’in talebi doğrultusunda alınan karar ile şirket, iç hat seferlerini durdurup daha çok dış hatlara odaklanacak.