Süleyman Soylu'dan 'Neden muhalefet ettiğiniz AKP'desiniz?' sorusuna: 20. yüzyılın başından beri CHP'nin karşısındayım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçmişte ağır suçlamalarda bulunduğu AKP'ye neden katıldığına ilişkin soruyu geçmişten bugüne CHP'nin karşısında hangi parti varsa orada olmak gerektiği iddiası ile yanıt verdi.

Süleyman Soylu'dan 'Neden muhalefet ettiğiniz AKP'desiniz?' sorusuna: 20. yüzyılın başından beri CHP'nin karşısındayım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk‘te katıldığı ’40’ isimli programda “Neden muhalefet ettiğiniz AK Parti’ye katıldınız?” sorusuna AKP’ye katılmadan önceki açıklamalarını unutup CHP’ye tarihsel olarak karşı olduğunu belirterek yanıt verdi.

“Ben böyle bir ailede büyüdüm zaten. Dedem Demokrat Partili, babam Adalet Partili. Ben böyle bir ailede doğdum. Biz Doğru Yol Partisi’ndeydik. Şimdi bu ‘Neden İstanbul’da doğdunuz, neden Süleymaniye Doğumevi’nde doğdunuz’ gibi bir şey.” diyen Soylu, sözlerinin devamında da “Bir şey daha var, Türkiye’de bugün Cumhuriyet Halk Partisi var mı, var. Peki, Demokrat Parti’nin karşısında CHP var mı, var. Peki, Adalet Partisi’nin karşısında CHP var mı, var. Peki, Anavatan Partisi’nin karşısında CHP var mı, var. Bugün AK Parti’nin karşısında CHP var. Bizim aslında safımızda bir sıkıntı söz konusu değil, bizim safımız belli.” dedi.

Sunucu Buket Aydın’ın sorusuna yanıtını CHP karşıtlığı üzerinden veren Soylu, Cumhuriyet’in kuruluş dönemine de gönderme yaparak “Bu aslında 20. yüzyılın başında da böyle. O günkü partilerde de aynı şekilde böyle oluşmuş, böyle gitmiş. Bugün de böyle, aynı çizgimizde devam ediyoruz.” ifadeleriyle o dönemki safını açıkça söyledi.

“15 TEMMUZ’DAN DAHA AĞIRINI YAŞARIZ”

Soylu, programda Aydın’ın “FETÖ tehlikesi devam ediyor mu? Türkiye’de yeni bir darbe tehlikesi var mı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“FETÖ tehlikesi çok azaldı, iyi mücadele edildi. Allah milletimizden razı olsun. Sadece 15 Temmuz’da değil, 15 Temmuz’dan sonra da attığımız adımlara sabır gösterdi. Dünya bizi anlamadı ama şimdi dünya bizi yavaş yavaş anlıyor. İngiltere’den Almanya’ya kadar biz birçok ülkeyle ilişki kuruyoruz. İçişleri Bakanı olmak, sadece bu söylediğiniz başka konuşmadığımız ama görev alanımızda olan meselelerle ilgilenmek değil ki. Bir ülkenin iç güvenliği artık başka ülkelerin merkezlerinde başlıyor. Eğer orada PKK’ya para yardımı yapıyorlarsa, eğer orada FETÖ’ye para yardımı yapıyorlarsa, sosyal derneklere katkılarda bulunuyorsa, onlara alan açıyorlarsa bunlar sizin iç güvenliğinizi etkileyen bir meseledir. Sınırlarınızın hemen kenarında eğer ABD, PYD’ye binlerce TIR’lık yardımda bulunuyorsa, onlara zırhlı araçlar veriyorsa bu direkt Washington’dan başlayan bir meseledir. Bunun geldiği yerdir, sınırlarınızın yanı.”

“ACIMASIZ GİDİYORUZ”

(‘FETÖ’ ile mücadelede hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?’ sorusuna) “FETÖ’yle mücadelede iyi bir mesafe aldık. Ve şunu söyleyeyim; acımasız gidiyoruz ve gitmekte de kararlıyız. Burada duygularımıza mağlup olursak 15 Temmuz gecesinin daha ağırını bu ülke yaşar. Buna kesinlikle inanıyorum. Türkiye birçok operasyon yaptı özellikle FETÖ’de, hepinizin huzurunda. Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı iki kardeş bakanlık olarak burada hakka, adalete riayet ederek, zamanı geldiğinde düzeltici adımlar da atmayı bilerek bir çaba ortaya koydu. Milli İstihbarat Teşkilatı, Dışişleri Bakanlığı dönem dönem Milli Eğitim Bakanlığı, Maarif Vakfı hepsi çaba harcadı.”

‘FETÖ’ ile mücadele ettiğini söyleyen Soylu, geçmişte bu yapının Türkiye’deki faaliyetleri konusunda uyarılarda bulunan ve o dönem Fethullah Gülen’e tepki gösteren CHP ve MHP’yi hedef almıştı:

Bakan Soylu’nun Fethullahçı yapılanma ilişkilerine yönelik Meclis’te de çok kritik iddialar dile getirilmişti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin Süleyman Soylu hakkında verdiği önerge ile ilgili olarak konuşurken, Soylu’ya “4 Şubat 2012’de Fetullah Gülen’le görüştün mü? Yanında Vedat Demir var mıydı? Akademisyen Vedat Demir ABD’ye 4 Şubat günü gitti. 7 Şubat’ta da Hakan Fidan’a ve MİT’e yapılacak FETÖ operasyonu başladı” demişti.

Fethullahçı yapılanmanın görev tanımına göre Süleyman Soylu’nun “imam”ı olduğu belirtilen Vedat Demir, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ndeki görevinden önce ihraç edilmiş, sonra da ‘FETÖ’den gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Demir, geçtiğimiz yıl Şubat ayında da ByLock kullanıcısı olmadığı gerekçesiyle tahliye edilmişti.

Soylu’nun Vedat Demir’le ilişkisi nedeniyle bir kez daha açığa çıktığı iddia edilen ‘FETÖ’ bağlantısı konusuyla ilgili CHP tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu:

“BAKAN OLUNCA BÖYLE OLDUM”

Soylu “Süleyman Soylu özel hayatında nasıl bir insan?” şeklinde gelen soruya da “Çok keyifli bir adamım normalde, bunu anlatmakta zorlanıyorum. Öyle görünüyormuş dışarıdan. Ben İçişleri Bakanlığı ile böyle oldum. Böyle bir adam değildim. Aslen burada da şu var; neyi veriyorsunuz top noktayı veriyorsunuz. O top nokta benim 2 saatlik bir görüşmemdeki bir 15 saniye. Ben 15 saniye o 2 saat öyle değilim ki. Ama içimden geldiği gibi konuşmak istiyorum, onu da söylüyorum.” ifadeleriyle yanıtladı.

“Yeşili çok sevdiğini” söyleyen Soylu “İçişleri Bakanlığı’nı yemyeşil bir bakanlık haline getirdim. Aslında yeşil ödülü falan almam lazım. Evin bahçesi yeşildir, onu çok severim. Ağaçlarla konuşurum, dallarını okşarım. Oradan bir enerji almaya çalışırım.” dedi.

“ERDOĞAN’DAN SONRA SİYASETİ BIRAKACAĞIM”

Soylu, “Emekli olmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra siyaset yapmayı bırakacağım” diyerek yanıt verdi. “Siyaset düşünmüyorum, mümkünse de var olan en kısa zamanda siyasetten farklı bir hayata geçmenin kendim için doğru olacağını düşünüyorum.” diyen Soylu, “En kısa zaman ne zamansa. Mesela Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra siyaset yapmayacağım. Ama kendisi ne kadar yapar, kendilerinin kararıdır ama benim böyle bir kararım var. Kızım üniversiteyi inşallah bitirecek. Yani onun böyle bir hayali yok da benim var; onunla beraber bir ajans kurmak istiyorum. Ben iyi bir kampanyacıyım, bu konularda yeteneğim de çok yüksektir. Metin yazma konusunda da yeteneğim var. Kızımla ilgili böyle bir hayalim var.” şeklinde konuştu.