Hollanda ile 'casus' krizi

Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan ve casuslukla suçlanan bir görevlinin 'güvenliği için' Türkiye'den ayrıldığı öğrenildi.

Hollanda ile 'casus' krizi

Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan ve casuslukla suçlanan bir görevlinin ‘güvenliği için’ Türkiye’den ayrıldığı öğrenildi.

Türkiye’de “casusluk” yapmakla suçlanan A.Z. adlı Hollanda vatandaşının soruşturulduğu haberlerinin ardından Hollanda Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli söz konusu kişinin Türkiye’den ayrıldığını bildirdi.

Hürriyet gazetesinin Hollanda basınından aktardığına göre, Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’nın İstanbul’daki Başkonsolosluğu’nda çalışan kişinin aynı zamanda “bölgesel faaliyetlerden sorumlu” olduğu belirtilirken, söz konusu görevlinin “kendi güvenliği” açısından Türkiye’den ayrıldığını teyit etti.

İSTİHBARAT TOPLAYIP VE SAHTE BİLGİLERİ YAYDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Bakanlığın başka bir bilgi vermediğinin vurgulandığı haberde, Pazartesi günü Türk medya kaynaklarının “Hollandalı bir casus” hakkında Türk makamlarınca bir soruşturma yürütüldüğü, “casus” olmakla suçlanan kişinin bir süreden beri Türk istihbarat teşkilatınca izlendiğini bildirdiklerine dikkat çekildikten sonra şöyle devam edildi:

“Türk medyasına göre, söz konusu kişinin DEAŞ’a ve Türkiye’nin Afrin operasyonuna ilişkin istihbarat toplamaya ve sahte bilgileri yaymaya çalışıyordu.”