HDP'den CHP ile 'ittifak' açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 2019 seçimlerine ve ittifak tartışmalarına yönelik açıklamada bulundu. 

HDP'den CHP ile 'ittifak' açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ‘Hayır cephesinin güçlü bir şekilde bir araya gelerek önümüzdeki seçimlerde ortak hareket etmesinin anlamlı olduğunu düşünüyorum’ dedi.

Buldan, “Hayır cephesinin güçlü bir şekilde bir araya gelerek önümüzdeki seçimlerde ortak hareket etmesinin anlamlı olduğunu düşünüyorum” derken, “Siyasi partileri bir tarafa bırakarak hayır cephesi birleşmeli. Demokrasi cephesi oluşmalı ve (AKP- MHP) ittifakına karşı ortak bir hareket içerisinde olunmalı” ifadelerini kullandı.

“CHP İLE HAZIRIZ”

Cumhuriyet’e konuşan Buldan, AKP sözcülerinin kendilerine CHP ile ittifak yapması gerektiği söylemlerinin anımsatılması üzerine de “Bu konuda kapımız herkese açık. Yeter ki bazı ilkelerde anlaşmalar yapılsın.” dedi.

Buldan’ın sözleri şöyle:

HDP olarak demokrasi güçleriyle bir ittifakın anlamlı olduğunu ifade ediyoruz. Demokrasi güçleri derken, bunun içerisinde barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden yana olan ve demokratik kanalların açılmasına katkı sunacak güçlerle her zaman ittifak yapmaya hazırız. Bu konuda kapımız herkese açık. Yeter ki bazı ilkelerde anlaşmalar yapılsın. Bugün MHP ve AKP’nin kurmuş olduğu ittifakın adı ‘cumhur’ olsa da sonuçta bir koltuk ittifakı olduğunu belirtmek lazım. Bana göre çok ilkeli bir ittifak değil ve çok uzun süreceği kanaatinde değilim. Çok çabuk bozulabilecek bir ittifak olarak görüyorum. Referandum dönemindeki özellikle hayır cephesinin güçlü bir şekilde bir araya gelerek önümüzdeki seçimlerde ortak hareket etmesinin anlamlı olduğunu düşünüyorum.”

http://gazetemanifesto.com/2018/02/19/mercek-hdp-projesinin-sonu-mu/

http://gazetemanifesto.com/2018/02/27/hdp-yeni-bir-cozum-sureci-olacak/